? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest własność?

Pojęcie własności i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja własności napisana w sposób zrozumiały.

własność - jest to pojęcie, które ma bardzo szerokie znaczenie i odnosi się głównie do podstawowego prawa rzeczowego człowieka, które pozwala mu na zarówno korzystanie jak i dowolne rozporządzanie posiadanymi przez siebie rzeczami. Warunek jaki musi zostać zachowany mówi, że rzecz bezwzględnie musi być naszą własnością, czyli musi do nas należeć- nabyliśmy do niej prawa w chwili zakupu lub otrzymania w prezencie lub w wyniku darowizny, czy też spadku - i nie mogą nią rozporządzać żadne inne osoby poza nami.

Każdy kto posiada odpowiednie i potwierdzone uprawnienia do posiadania i korzystania z danych rzeczy, ma prawo do czerpania z nich dochodu lub pożytku. Dochód ten może powstawać w wyniku wypożyczenia rzeczy, użyczenia, ale nie zbycia rzeczy. Pożytki z rzeczy możemy podzielić na naturalne lub cywilne. W wyniku rozporządzania rzeczą można się ją sprzedać, przenieść prawo własności na inną osobę lub się jego zrzec.

Właściciel może rozporządzać rzeczami tylko i wyłącznie w taki sposób by nie był on sprzeczny z obowiązującym prawem, a także ogólnie przyjętymi zasadami obowiązującymi w społeczeństwie. Według badań i podań historycznych najpierw wykształciło się prawo, które posiadała jednostka, do rzeczy ruchomych, a dopiero później do nieruchomości.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  bielactwo
dokument
prawa socjologii
region
ryzyko
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.