? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest białaczka?

Pojęcie białaczki i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja białaczki napisana w sposób zrozumiały.

białaczka - schorzenie, w którym białe krwinki produkowane są na potęgę w niekontrolowany sposób. Na skutek tej nadmiernej produkcji dochodzi do wypierania przez nich prawidłowych elementów komórkowych krwi.

Białaczka to nowotwór o charakterze złośliwym. Można podejmować jej leczenie. Jednak w przypadku jego braku, białaczka może prowadzić do śmierci z powodu niedokrwistości dotkniętego nią pacjenta. Niedokrwistość jest w tym przypadku niedoborem krwinek czerwonych. Poza tym na skutek braku leczenia tego schorzenia może dochodzić do ciężkich krwawień lub nawet do zakażeń.

Wyróżniamy kilka typów białaczki. Poszczególne z nich zależą od typów białych krwinek. Białaczka aleukemiczna dotyczy na przykład nieprawidłowych krwinek białych w szpiku. Białaczka szpikowa to ta, w której dominują prymitywne komórki szpiku kostnego. Z kolei w białaczce limfocytowej dominują limfocyty. Białaczka kosmatokomórkowa charakteryzuje się natomiast znacznym powiększeniem śledziony oraz spadkiem liczby wszystkich komórek krwi.

Jeśli chodzi o przyczyny tej choroby, to nie są one do końca znane. Łączą się one jednak na pewno z czynnikami takimi jak promieniowanie, niektóre wirusy czy też substancje chemiczne. Jeśli natomiast chodzi o objawy, to we wczesnym swoim stadium większość białaczek przebiega bezobjawowo. Prawdziwe symptomy pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Można mieć wówczas do czynienia z niedokrwistością, znużeniem, bladością a także ospałością. Pojawiają się również objawy takie jak łatwe tworzenie się siniaków a także symptomy wskazujące na przedłużone krzepnięcie krwi. Do takich objawów należą przede wszystkim krwawienia z nosa oraz z dziąseł, obecność krwi w moczu oraz w stolcu. Na zaburzone krzepnięcie krwi wskazuje także nadwrażliwość na zakażenia górnych dróg oddechowych oraz powiększone węzły chłonne. Ponadto pojawia się utrata łaknienia oraz towarzyszące mu wychudzenie i uczucie ucisku w lewym podżebrzu.

W przypadku białaczki główna forma leczenia to chemioterapia. Nie zawsze jest ona wystarczającym leczeniem. Na przykład w przypadku białaczki kosmatokomórkowej niezbędne okazuje się usunięcie śledziony. Poza tym leczenie w większości przypadków wymaga przetoczenia krwi oraz przeprowadzania intensywnych kuracji antybiotykowych. Poza tymi metodami stosuje się również leczenie w postaci radioterapii a także przeszczepów szpiku kostnego.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  język
baner
drożdże kefirowe
portal
teoria popędu
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.