? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest pojęcie?

Pojęcie pojęcia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja pojęcia napisana w sposób zrozumiały.

pojęcie - to określenie abstrakcyjnego, myślowego odpowiednika przedmiotu. Wraz ze zdefiniowaniem pojęcie ulega transformacji w termin.

Istnieje kilka rozróżnień pojęcia w zależności od ujęcia. I tak w psychologii pojęcie określa umysłową reprezentację obiektów i zjawisk, w logice oznacza nazwę generalną, a w językoznawstwie – element znaczony znaku językowego.

Według psychologii kreowanie pojęć ułatwia nam gromadzić i porządkować naszą wiedzę o świecie i jest podstawową funkcją naszych umysłów, tworzoną przez nas już od najmłodszych lat.

Można tu wyróżnić dwa rodzaje pojęć: klasyczne (arystotelesowskie, matrycowe) i naturalne (inaczej rozmyte). Pierwszy typ posiada ściśle określone granice, wyznaczone przez warunki konieczne i wystarczające do uznania obiektu za właściwy. Pojęcia naturalne natomiast opierają się na instynktownym dążeniu do wpasowania obiektu w naszą obecną wiedzę, bez dodatkowych definicji. Ułatwiają one komunikację, rozumienie rzeczywistości, a także dopuszczają manipulowanie na reprezentacjach obiektów zamiast na nich samych.

Znaczenie poszczególnych pojęć zawierają słowniki, a także różne książki naukowe. Pojęcia nie stanowią katalogu zamkniętego. Codziennie powstają nowe określenia na przedmioty, zjawiska itp.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  kapitał ludzki
reumatyzm
artretyzm
kamica fosforanowa
działalność finansowa
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.