? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest wykluczenie społeczne?

Pojęcie wykluczenia społecznego i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja wykluczenia społecznego napisana w sposób zrozumiały.

wykluczenie społeczne - jest określane inaczej jako marginalizacja. Pojęcie to oznacza wykluczenie z udziału w życiu społecznym w danym otoczeniu. Może obejmować pojedyncze jednostki, a także grupy społeczne, a nawet całe społeczeństwo.

Przyczyną wykluczeń najczęściej jest bieda. W sytuacji, gdy osób takich w danym regionie czy obszarze jest więcej, może narodzić się subkultura lub podklasa, która nie zostanie tolerowana przez resztę otoczenia. Skutkiem marginalizacji może być także powstanie gett.

Z wykluczeniem mamy do czynienia, gdy pewna jednostka lub grupa jednostek znajduje się na tym samym terytorium geograficznym, ale jednak nie jest tolerowana przez otoczenie, czego skutkiem jest brak uczestnictwa w społeczeństwie. Osoba wykluczona, nie rezygnuje sama z takiego udziału, posiada chęci, jednak w wyniku sprzeciwu pozostałej grupy ludności, nie może pozostać aktywna.

Wykluczenie może dotyczyć sfery gospodarczej, politycznej, kulturalnej, albo wszystkich aspektów łącznie.

Obecnie państwa, jak i różne organizacje o charakterze narodowym, ponadnarodowym i międzynarodowym starają się przeciwdziałać marginalizacji i likwidować jej przyczyny.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  wzrost gospodarczy
region turystyczny
rozwój rynku
poemat liryczny
menedżer
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.