? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest źródło?

Pojęcie źródła i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja źródła napisana w sposób zrozumiały.

źródło - w pojęciu historycznym to wszelkie zachowane ślady działalności ludzkiej z której możemy czerpać wiedzę o przeszłości człowieka. Źródła te możemy podzielić na materialne i niematerialne. O niematerialnych można mówić jeżeli badania historyczne dotyczą legend i obyczajów. Materialne źródła to zazwyczaj źródła pisane.

Do pisanych źródeł należą histograficzne (kroniki, roczniki), narracyjne (pamiętniki, kroniki), normatywne, biograficzne, epigraficzne (napisy na ścianach budynków). Źródła archeologiczne czyli wykopaliskowe (naczynia, budowle, broń) oraz działa sztuki należą również do materialnych źródeł historycznych. Mogą one mieć charakter potencjalny lub efektywny. Źródła o charakterze potencjalnym to te, z których możemy wydobyć informację przy zastosowaniu określonych metod(przy zastosowaniu odpowiednich metod możemy określić rok powstania dzieła sztuki oraz z jakich surowców jest ono wykonane). Źródła efektywne to te ,które bezpośrednio informują nas o historii (normatywne dokumenty prawne bezpośrednio informują nas o okresie powstania ponieważ zazwyczaj są datowane oraz o określonej sytuacji co wyniki z ich treści).

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  segmentacja rynku
instytucja
grafika
łancuch logistyczny
blog
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.