? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest żelazna kurtyna?

Pojęcie żelaznej kurtyny i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja żelaznej kurtyny napisana w sposób zrozumiały.

żelazna kurtyna - jest zwrot używany w polityce. Zapoczątkował go Winston Churchill podczas jednego z historycznych przemówień Stanach Zjednoczonych. Jest to zwrot, który kojarzy się ludziom jednoznacznie.

Żelazna kurtyna symbolizuje podział, jaki wtedy istniał na świecie. Zarówno graje postkomunistyczne jak i zachodnie nie chciały mieć ze sobą nic wspólnego. Dlatego starały się jak szczelniej oddzielić od siebie. Okres kiedy powstała żelazna kurtyna zapoczątkował późniejszej zimnej wojnie, gdzie Rosja i Stany Zjednoczone prowadziły zagorzały wyścig zbrojeniowy. Wybuch wojny jądrowej wisiał wtedy na włosku. Tylko ogromne wysiłki dyplomatów z obu krajów doprowadziły do tego, że żyjemy teraz w czasach nuklearnego pokoju. Nazwa idealnie pokazywała sytuację, która panowała w danym momencie w Europie. Stary kontynent został podzielony dosłownie na pół. Granica między tymi światami leżała od Szczecina do Triestu. Był to czas, gdy nikt nie był w stanie zaufać drugiej osobie. Każdy przecież mógłby być szpiegiem inwigilującym dane społeczeństwo. Na szczęście czasy te minęły bezpowrotnie, kraje bloku wschodniego otworzyły się na zachód, co przyniosło wszystkim obopólne korzyści.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  samorząd
pobrzeże
drożdże kumysowe
instrukcja maskująca
lancetnik
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.