? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to są żebra?

Pojęcie żeber i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja żeber napisana w sposób zrozumiały.

żebra - to charakterystyczne kości, które tworzą ścianę klatki piersiowej. Są zatem częścią naszego układu kostnego. To bardzo ciekawa konstrukcja, na którą składa się dwanaście par kości płaskich (w większości przypadków, ale zdarzają się także osobniki, które mają ich mniej lub więcej). Kości te są półkoliście wygięte i łączą się zarówno z mostkiem, jak też z kręgami piersiowymi. Z mostkiem nie mają połączenia jedynie dwie najniżej położone pary żeber. W związku z tym faktem nazywa się je żebrami wolnymi. Poza tym wyróżnić możemy siedem par (licząc od góry) żeber prawdziwych- czyli takich, które łączą się bezpośrednio z mostkiem chrząstką żebrową, a także- żebra rzekome, które połączone są z mostkiem łukiem żebrowym.

Najważniejszą funkcją żeber jest ochrona narządów znajdujących się klatce piersiowej. Zatem chodzi tutaj przede wszystkim o zapewnienia bezpieczeństwa naszemu sercu i płucom. Dzięki temu możemy chronić te dwa narządy (a przy okazji i pozostałe) przed wieloma urazami mechanicznymi, których niestety nie da się uniknąć. Poza tym kości te są bardzo istotne z punktu widzenia procesu oddychania. To bowiem do nich przyczepione są mięśnie oddechowe. Znajdujące się między żebrami a mostkiem chrząstki pozwalają zarówno na zwiększanie jak i zmniejszanie objętości naszej klatki piersiowej. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie wdechów i wydechów.
Jeśli chodzi o budowę żebra, to składa się ono z trzonu, szyjki oraz głowy, która stanowi zarazem połączenie żebra z kręgosłupem. To właśnie na wewnętrznej powierzchni trzonu żebra znajduje się specjalna bruzda, w której znajdują się naczynia oraz nerwy międzyżebrowe. Zatem to właśnie w tym miejscu znajduje się żyła międzyżebrowa, a także tętnica międzyżebrowa oraz nerw międzyżebrowy.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  teatr
powołowe
kamica szczawianowa
USG
private banking
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.