? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest zapalenie opłucnej?

Pojęcie zapalenia opłucnej i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja zapalenia opłucnej napisana w sposób zrozumiały.

zapalenie opłucnej - stan, w którym dochodzi do zapalenia błony, która otacza nasze płuca. Błona ta nosi oczywiście nazwę błony opłucnowej. Zapalenie może mieć charakter ostry lub przewlekły. Zwykle zapalenie opłucnej powstaje w wyniku zapalenia płuc. Może się jednak pojawić zupełnie samoistnie, lub w przypadku powstania zatorowości płucnej.

Zapalenie opłucnej może występować w dwóch postaciach. Może być to zapalenie suche, w którym nie pojawiają się płyny, lub zapalenie wysiękowe, w którym płyny występują. Zapalenie opłucnej suche pojawia się zwykle nagle. Dochodzi wówczas do bardzo silnego bólu, który zlokalizowany jest w ściśle określonej części klatki piersiowej. Ból ten nasila się przy każdym wdechu oraz przy ruchach klatki piersiowej. Poza bólem pojawia się także suchy kaszel, a czasem również gorączka. Natomiast wysiękowe zapalenie płuc to skutek ucisku nagromadzonego płynu na płuca. W jego wyniku może dochodzić do znacznego ograniczenia powierzchni, przez którą następuje wymiana gazowa, co w konsekwencji staje się przyczyną duszności.

To lekarz powinien stwierdzić, na który rodzaj zapalenia opłucnej cierpimy. W tym celu koniecznie musimy zrobić sobie prześwietlenie klatki piersiowej, które pomoże nam ocenić, czy w naszej klatce piersiowej znajduje się płyn lub jakieś niebezpieczne dla nas zmiany. Każdy rodzaj zapalenia leczy się troszeczkę inaczej. Jeśli chorujemy na suche zapalenie, to leczenie polegać będzie głównie na stosowaniu środków o działaniu przeciwgorączkowym oraz przeciwbólowym. Jeżeli natomiast cierpimy na drugi rodzaj schorzenia, jakim jest zapalenie wysiękowe, to będziemy musieli poddawać się zabiegom ściągania gromadzącego się w naszych płucach płynu. Taki zabieg polega na tym, że znieczulonemu miejscowo pacjentowi wprowadza się do jamy opłucnowej igłę, za pomocą której następuje odciąganie płynu. W trakcie takiego odciągania można pobrać nawet litr płynnej substancji. Może ona ulegać zakażeniu, wówczas mamy do czynienia z ropniakiem. Musimy wtedy zastosować leczenie za pomocą bardzo silnych antybiotyków.

Zapaleniom opłucnej można zapobiegać. W tym celu należy stosować tak zwaną rehabilitacyjną gimnastykę oddechową. Można też starać się wykonywać głębokie, pojedyncze wdechy. Jeśli jednak już zachorujemy- koniecznie poddajmy jak najszybciej się niezbędnemu leczeniu.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  partenogeneza
stres
przemysł
deflacja
kamica wapniowa
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.