? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest zapalenie dziąseł?

Pojęcie zapalenia dziąseł i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja zapalenia dziąseł napisana w sposób zrozumiały.

zapalenie dziąseł - choroba infekcyjna dziąseł. To dość poważna dolegliwość, ponieważ jeśli nie zostanie wyleczona, to może doprowadzić nawet do zapalenia przyzębia. Na szczęście jest to jedna z najłatwiej dających się wyleczyć dolegliwości, które dotykają naszą jamę ustną i zęby. Jej bezpośrednią przyczyną jest płytka nazębna- czyli lepka, miękka i bezbarwna warstwa składająca się z bakterii, która ustawicznie tworzy się na naszych zębach.

Płytka nazębna, która co jakiś czas się zbiera na naszych zębach, usuwana jest poprzez codzienne mycie i szczotkowanie zębów. Jeśli tak się nie dzieje- zaczyna ona wytwarzać toksyny, które zaczynają drażnić tkankę naszych dziąseł. Tak powstaje zapalenie dziąsła. Na tym etapie rozwoju choroby można jeszcze coś zaradzić, a nawet całkowicie pozbyć się tej dolegliwości. Jeśli jednak nie zainterweniujemy w porę, może dojść do zapalenia przyzębia, a w konsekwencji do uszkodzenia zębów oraz szczęki i żuchwy.

Objawy, które towarzyszą zapaleniu dziąseł to przede wszystkim zaczerwienienie oraz obrzęk. Poza tym pojawiają się symptomy takie jak bolesność uciskowa dziąseł, krwawienie w trakcie szczotkowania zębów. Może również dochodzić do cofania się dziąseł, a przez to do odsłonięcia szyjek zębowych. Towarzyszyć temu może również nieprzyjemny zapach z jamy ustnej oraz wrażenie nieprzyjemnego smaku.

Żeby zapobiegać tym i podobnym schorzeniom należy odpowiednio dbać o naszą jamę ustną i znajdujące się w niej zęby. Co jakiś czas zaleca się oczyszczanie zębów u specjalisty- dentysta bez problemu będzie mógł usunąć kamień nazębny. Również samodzielnie możemy dbać o to, by zagrożenie wystąpienia zapalenia dziąseł zredukować do minimum. Wystarczy dokładnie czyścić zęby po każdym posiłku oraz stosować zalecane przez stomatologów nici dentystyczne. Jeśli już pojawi się zapalenie, to można płukać jamę ustną specjalnym płynem. Można również stosować sprawdzone domowe sposoby na łagodzenie bólu, który towarzyszy stanom zapalnym. Można na przykład płukać jamę ustną różnorodnymi naparami. Odpowiednie w takiej sytuacji będą napary z szałwi, kory dębowej czy rumianku. Stosować można ponadto preparaty do smarowania, powstałe na bazie arniki. Jeśli to nie pomoże- należy koniecznie udać się do lekarza i podjąć specjalistyczne leczenie. Nauczmy się dbać o stan naszych zębów i dziąseł.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  pener
koszt alternatywny
patologia
kompas
jaźń społeczna
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.