? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest włosień spiralny?

Pojęcie włośnia spiralnego i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja włośnia spiralnego napisana w sposób zrozumiały.

włosień spiralny - inaczej trychina. Najgroźniejszy pasożyt z pośród nicieni. To drobne, nitkowate nicienie pasożytuje u człowieka, świń, szczurów, psów i kotów. Wielkość samców dochodzi do 1,5 mm długości, samice są dwukrotnie większe. Włośnie wywołują chorobę zwaną trychinozą.

Rozwój:
W mięśniach zarażonej trychinozą świni lub innych zwierząt znajduje się białawe wrzecionowate, zwapniane, otorbione cysty, w których mieszczą się larwy włośni. Przy silnym zarażeniu świni 1 g mięsa może zawierać 15 000 cyst włośni. Kiedy cysty dostaną się wraz z mięsem do przewodu pokarmowego człowieka lub zwierzęcia, zjadającego takie mięso, wówczas ścianki cyst rozpuszczają się pod wpływem soków trawiennych a wyswobodzone larwy wyrastają na dojrzałe płciowo osobniki. Samce giną po zapłodnieniu, samice zaś rodzą drobniutkie żywe larwy. Larwy przenikają przez ścianki jelita do krwi, z nią wędrują po całym ciele, aż dostaną się do mięśni prążkowanych, w których osiedlają się, skręcone spiralnie. Wędrówka larw po ciele człowieka oraz osiedlenie się ich w mięśniach powoduje ciężką chorobę człowieka. Na wskutek wydzielanych przez larwy jodów występują: gorączka, wymioty, obrzęk twarzy, ropienie spojówek, ból i paraliż mięśni, a w końcu często śmierć. Organizm broni się wytwarzając z soli wapiennych torebkę wokół zwiniętej spiralnie w mięśniach larwy pasożyta. Powstaje wtedy cysta. Aby mógł nastąpić dalszy rozwój pasożyta, otorbiona trychina, czyli cysta, musi dostać się do przewodu pokarmowego nowego żywiciela. A więc cysta, która znajduje się w mięśniach zwierzęcia, musi zostać spożyta z mięsem przez człowieka lub zwierzę, po czym rozwój jej, dojrzewanie i rozmnażanie przebiega w podany już sposób. W cyklu rozwojowym włośnii rozróżniamy postacie jelitowe, dojrzałe płciowo, które żyją w przewodzie pokarmowym człowieka lub zwierząt, oraz młodociane formy mięśniowe, osiadłe w mięśniach tych samych żywicieli. Człowiek zaraża się jedząc mięso wieprzowe. Otorbione włośnie odznaczają się dużą żywotnością i odpornością na różne czynniki zewnętrzne. Trychina w postaci cysty zachowuje żywotność do 30 lat u człowieka, u świni do 11 lat. Wytrzymuje również znaczne wahania temperatury, dlatego krótkie gotowanie , wędzenie, mrożenie mięsa nie zabija otorbionych włośni.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  kalkulacja wynikowa
plan
statystyka
tuner
DNS
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.