? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest władza?

Pojęcie władzy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja władzy napisana w sposób zrozumiały.

władza - jest to każda możliwość wpływania i wywierania rzeczywistego wpływu zarówno na rzeczywistość, wydarzenia oraz osoby. Wywieranie wpływu jest ukierunkowane przez własne działania lub też postępowanie innych osób. Władza nad innymi oznacza kierowanie ich działaniem bez względu na to, czy owe działania są zgodne z ich wolą i interesem.

Biorąc pod uwagę charakter władzy, możemy wyróżnić władzę publiczną, władzę indywidualną oraz władzę wspólnotową. Zarówno władza publiczna jak i władza wspólnotowa należą do władzy społecznej, której istota polega tym, iż władzę dzierży jedna grupa społeczna, która narzuca swoją wolę i działanie innej grupie społecznej. Nawet w sytuacji, gdy grupa ta nie akceptuje owych działań lub wręcz je potępia, musi je wykonywać. Posłuszeństwo ma być zapewnione poprzez odpowiednie środki przymusu, jakimi są na przykład policja i wojsko.

Innym rodzajem władzy jest władza polityczna, która ma służyć zapewnieniu ładu i porządku w państwie oraz tworzenie wszelkich ram dla odpowiednich przepisów prawa.

W etyce i psychologii istnieje także pojęcie władzy negatywnej, które oznacza, że jedna osoba ma taką władzę na drugą osobą, że pod wpływem rozkazu, czy też polecenia ta druga osoba zrobi coś, czego nigdy z własnej i nieprzymuszonej woli by nie zrobiła.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  prąd
public relations
reklama
kultura polityczna
referat
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.