? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest witraż?

Pojęcie witrażu i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja witrażu napisana w sposób zrozumiały.

witraż - różnobarwne szkła ułożone w kompozycje wypełniające okna. „Karton” – projekt naturalnej wielkości ukazuje główne zarysy obrazu. Według niego wycina się kawałki szkła, które albo są barwione w masie (witraż mozaikowy), albo pokryte warstwą cienkiego, barwionego szkła (szkło warstwowe). Dziś barwne szkło wytwarza się fabrycznie.
Czarna konturówka – kryjąca farba ze szklanego proszku i tlenków metali, służy do nanoszenia rysunku i wtapiania go w szkło. Listwy ołowiane – lutowane w miejscach styku, łączą poszczególne kawałki szkła. Do ochrony przed naporem wiatru służą poziome wiatrownice, połączone z witrażem za pomocą pionowych wiatrówek i wiązadeł (druty przylutowane do ołowianych listew).

Witraż betonowy – składa się z grubych, barwionych kawałków szkła, nie połączonych ołowiem, lecz wylanym betonem albo tworzywem sztucznym.

Witrażyk herbowy – przedstawiający herb osoby lub grupy osób, ufundowany dla budynku publicznego, związany z darowizną pieniężną (gł. Szwajcaria)

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  pH
kultura osobista
preferencje klientów
test
pener
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.