? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to są witaminy?

Pojęcie witamin i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja witamin napisana w sposób zrozumiały.

witaminy - do prawidłowego funkcjonowania nasz organizm potrzebuje oprócz białek, tłuszczów, węglowodanów i składników mineralnych – niewielkich ilości substancji organicznych o swoistym składzie, które nazywane są witaminami (łać. vita – życie, amina – związek chemiczny zawierający grupę aminową). Odkrycie witaniem i ich wpływ na nasz organizm został zbadany przy okazji badań i rozwoju nauki o żywieniu. Witaminy musza być dostarczane organizmowi z jedzeniem, ponieważ organizm sam nie potrafi ich wytworzyć, a bez nich nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Jedynie witamina D (kalcyferol) jest produkowana przez nasz organizm poprzez komórki skórne przy udziale promieni słonecznych UV.

Witaminy nie są typowymi składnikami pokarmowymi, ponieważ pełnią one funkcję regulacyjną. Nie są więc ani źródłem energii ani materiałem budulcowym. Ich brak wywołuje liczne choroby między innymi szkorbut, krzywicę.

Odkrywcą witamin jest polski biochemik Kazimierz Funk. W 1912 r. udało mu się po raz pierwszy w historii biochemii wyizolować witaminę z grupy B – tiaminę . W ten sposób stał się twórcą nauki, której przedmiotem są związki mające wpływ na funkcjonowanie organizmów.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  opinia społeczna
pamięć
nieważność małżeństwa
orientacja produktowa
libido
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.