? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest wełna mineralna?

Pojęcie wełny mineralnej i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja wełny mineralnej napisana w sposób zrozumiały.

wełna mineralna - Wełna mineralna to inaczej mówiąc wełna kamienna. Jest to bardzo popularny materiał, który służy do między innymi do izolacji. Wykorzystywana jest przede wszystkim w budownictwie. Wełna mineralna jest tutaj bowiem stosowana do wykonywania termicznych oraz akustycznych izolacji zarówno ścian, jak też stropów, dachów itp. Teoretycznie mówiąc, to za jej pośrednictwem można pokryć praktycznie każdą powierzchnię, nawet podłogi. Wełnę mineralną można także wykorzystywać w budowlanych płytach warstwowych- stanowi ona wówczas rdzeń izolacyjno- konstrukcyjny.

Wełna mineralna jest materiałem, który uzyskuje się przeważnie z kamienia bazaltowego. By powstał włóknisty materiał, który można z powodzeniem wykorzystać w budownictwie, najpierw surowiec poddaje się działaniu wysokich temperatur (powyżej 1400 oC). Po stopieniu się tego kamienia dochodzi do jego rozwłóknienia- wówczas do powstającego materiału dodaje się lepiszcze. By nie chłonął on wody, produkt musi zostać poddany procesowi hydrofobizacji. Dopiero wówczas powstanie w pełni wartościowy materiał, który może zostać wykorzystywany w procesie izolowania powierzchni. Występuje on w kilku postaciach. Możemy spotkać się z wełną mineralną uformowaną w płyty, filce, maty, a także otuliny. Wełna mineralna może także występować w postaci granulatu. Wówczas ciężar tego materiału jest dość nieduży. Najcięższe- jak nietrudno się domyśleć- są powstałe w ten sposób twarde płyty. Mogą one osiągnąć ciężar nawet 180 kg/m3.

Wełna mineralna stała się bardzo popularnym materiałem izolacyjnym głównie z powodu swoich właściwości. Najważniejszą jest oczywiście to, że posiada ona bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła, dzięki czemu pomieszczenia, których ściany „wyłożone” są takim materiałem, po prostu nie tracą ciepła. Mało tego, taki materiał jest niepalny i ognioodporny. Doskonale wytłumia dźwięki, dzięki czemu znajduje zastosowanie także tam, gdzie tworzone są powierzchnie, na których na pewno będzie głośno. Dzięki zastosowaniu tego surowca hałas nie będzie przeszkadzał tym, którzy znajdą się w pobliżu takiego pomieszczenia. Poza tym wełna mineralna jest materiałem bardzo stabilnym. Jest ponadto wytrzymała na urazy mechaniczne, sprężysta i wodoodporna. Przy takim zestawie zalet ciężko jest zatem dziwić się, że tak chętnie jest wykorzystywana w budownictwie.


Zalety wełny mineralnej.

Wełna mineralna jest materiałem o bardzo szerokim zastosowaniu. Dlatego też jej twórcy dokładają starań, by była ona jak najlepiej przystosowana do tego, by łatwo się nią było posługiwać. Jedną z zalet wełny mineralnej jest właśnie łatwość jej montażu. Niewątpliwie przyczynia się do tego forma, w jakiej jest ona produkowana. W zależności od przeznaczenia można skorzystać z innej formy spakowania czy przygotowania takiego materiału (granulat, płyta itp.). Materiał w ten sposób przygotowany łatwo daje się przewozić i przenosić.

Kolejną zaletą tego materiału jest to, iż nie odkształca się on pod wpływem wysokich lub niskich temperatur. Dzięki temu może być on wykorzystywany do ocieplania różnych miejsc bez obawy, że w lecie ocieplenie to się skurczy i zniszczy. To doskonały materiał, który sprawdza się nawet jako osłona dla rur, przez które przepływają substancje o znacznych temperaturach.

Równie ważną zaletą jest to, iż wełna mineralna doskonale sprawdza się jako materiał wygłuszający dane pomieszczenia. Za jej pośrednictwem możemy wyeliminować różnorodne hałasy, które powstają chociażby w związku z przepływem cieczy przez rury kanalizacyjne.

To zaledwie najważniejsze zalety tego produktu. By poznać je wszystkie- wystarczy wypróbować ten produkt i jego izolacyjne właściwości.


Wady wełny mineralnej.

Mimo iż wełna mineralna powszechnie jest wykorzystywana w budownictwie, to jednak nie jest ona całkowicie wolna od wad. Zasadniczo o wadach rzadko się wspomina. Raczej mówi się głównie o zaletach wykorzystywania wełny mineralnej jako materiału, który służy do izolacji termicznej oraz do izolacji akustycznej. Wady jednak są i Ci, którzy uważają, że jest to produkt idealny, niestety nie mają racji.

Wełna mineralna może stracić swoje właściwości termoregulacyjne na skutek zamoknięcia. Z jednej strony jest ona wodoodporna, a z drugiej jednak jej wadą jest nasiąkliwość. Jeśli pojawi się wilgoć, to taka konstrukcja nie będzie spełniać swojego głównego zadania, czyli ocieplenia. Ponadto będzie istniało ryzyko, iż nagromadzona tam wilgoć doprowadzi do powstawania grzybów oraz pleśni. Należy zatem unikać takiego zagrożenia, stosując do ocieplania także folię paroszczelną.

Wśród wad, które wymieniają przede wszystkim budowlańcy, należy wskazać dość duży koszt zakupu wełny mineralnej oraz dość duży ciężar płyt w porównaniu przykładowo do styropianu, który ma podobne zastosowanie. Dodatkowo zamontowanie takich płyt z wełny mineralnej wymaga dużo większej ilości kołków mocujących. Jak zatem widać, z tego rodzaju formą ocieplenia powiązane są dość znaczne koszty.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  grafika
perspektywa społeczno kulturowa
szklane domy
koncepcja logistyki
pener
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.