? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest ustrój?

Pojęcie ustroju i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja ustroju napisana w sposób zrozumiały.

ustrój - to pojęcie wieloznaczne. W podstawowym znaczeniu określa ono strukturę organizacyjną a także budowę tej struktury i wzajemne zależności. W biologii ustrój to budowa i funkcjonowanie organizmu roślin i zwierząt. Ustrój społeczny to normy prawne , które regulują wszystkie procesy gospodarcze zachodzące w danym państwie. Ustrój w rozumieniu organizacyjnym to system zarządzania w określonym przedsiębiorstwie, instytucji lub firmie. Określa on relacje panujące w tych jednostkach oraz sposób ich funkcjonowania. Ustrój społeczny to struktura sposób organizacji w danym społeczeństwie.

Najczęściej stosowanym pojęciem jest ustrój polityczny. Określa on sposób sprawowania władzy publicznej. Jest to struktura organizacyjna, wzajemne zależności oraz kompetencje organów państwowych. Struktura ta określa zakres i kierunki działalności państwowej, zasady dotyczące władzy publicznej, metody jej wykonywania, podstawowe prawa, wolności i obowiązki ludności zamieszkującej w danym państwie. Ustrój polityczny może się opierać na zasadach materialnych czyli spisanych w określonych dokumentach (konstytucji) lub na zasadach opartych na tradycji.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  epitet
decyzja polityczna
ślinianki
rewaluacja
przeciwwskaz
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.