? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest układ oddechowy?

Pojęcie układu oddechowy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja układu oddechowy napisana w sposób zrozumiały.

układ oddechowy - - obieg powietrza w ukłądzie oddechowym: powietrze powinno być wdychane przez nos. Jama nosowa ma specyficzny wygląd. Ściana boczna jamy nosowej ma kilka wypukleń. Cała konstrukcja pokryta jest błoną. Komórki nabłonka posiadają migawki. W jamie nosowej znajdują się komórki produkujące śluz, który zatrzymuje zanieczyszczenia.
Jeżeli kaszel jest wilgotny, to można brać środki wykrztuśne.

Z jamy nosowej powietrze idzie do gardła. W gardle krzyżuje się droga oddechowa i pokarmowa. Pokarmowa znajduje się z tyłu, a oddechowa z przodu.

Krtań jest drogą powietrza, tu znajduje się narząd wytwarzający głos. Powietrze następnie przedostaje się z krtani do tchawicy. Tchawica znajduje się w części szyjnej i piersiowej, składa się z chrząstek połączonych mięśniami i śluzówką. Oskrzela główne dochodzą do płuc i dzielą się na oskrzela płatowe.

W płucu prawym znajdują się 3 oskrzela płatowe, a w lewym płucu znajdują się 2 oskrzela płatowe. Te oskrzela dzielą się z kolei na drobniejsze oskrzela, potem na oskrzeliki zakończone pęcherzykami płucnymi.

Cienkie ściany pęcherzyków płucnych zbudowane są z nabłonka jednowarstwowego płaskiego, otoczone są gęstą siecią naczyń włosowatych krwionośnych. Umożliwia to sprawną wymianę gazową między pęcherzykami a krwią.

Opłucna ścienna przylega do klatki piersiowej. Przestrzeń między opłucną płucną a opłucną ścienną nazywa się jama opłucna.
Ilość oddechów na minutę wynosi 16. Objętość oddechowa wynosi 350 – 500 ml.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  ceramika
cykl
literatura
prawa podmiotowe
zadanie
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.