? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest układ mięśniowy?

Pojęcie układu mięśniowego i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja układu mięśniowego napisana w sposób zrozumiały.

układ mięśniowy - narządami czynnego ruchu są mięśnie. Zależnie od budowy mikroskopowej komórek mięśniowych tworzących tkankę mięśniową dzielimy mięśnie na:
- mięśnie gładkie – biorą udział w budowie;
- mięsień sercowy;
- mięśnie poprzecznie prążkowane szkieletowe → w cytoplazmie tych komórek znajdują się włókienka mięśniowe (miofibrylle), które mają zdolność kurczenia się.

Najważniejszą właściwością mięśnia jest jego zdolność do kurczenia się (skurcz mięśniowy). Wynikiem skurczu mięśnia może być ruch, podczas którego długość mięśnia się zmniejsza, a wynik skurczu wyraża się w pracy mięśnia. Tego rodzaju skurcz nazywamy skurczem izotonicznym (zmienia się długość włókien).

Nie zawsze wynikiem skurczu jest ruch. Skurcz, którego wynikiem nie jest ruch, tylko utrzymanie jakiejś części ciała w położeniu stałym, nosi nazwę skurczu izometrycznego (długość włókien mięśni się nie zmienia – zmienia się napięcie mięśnia).

Siła mięśnia zależy od przekroju fizjologicznego mięśnia (przekrój poprzeczny przechodzący przez wszystkie włókna mięśnia). Im więcej włókien ma mięsień, tym większa jego siła. Największą siłę rozwija mięsień na początku skurczu. Ze wzrastającym skracaniem się mięśnia jego siła maleje.

Fizjologia pracy rozróżnia dwa rodzaje pracy mięśniowej:
1. dynamiczna praca mięśni – to praca rytmiczna, np. kręcenie korbą, tu praca = skrócenie mięśnia x ciężar.
2. statyczna praca mięśni – to praca podtrzymująca, np. trzymanie ciężaru w wyciągniętej ręce) → w tym przypadku mięsień przez dłuższy czas pozostaje w skurczu, nie zmienia długości, ale w sensie fizjologicznym wykonuje pracę.

Inne podziały ruchu:
1. ruch prosty, np. zgięcie w stawie międzypaliczkowym, przy jednym ruchu mięśniowym.
2. ruch złożony – biorą w nim udział różne mięśnie i stawy, np. przekładanie książek na półce.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  zaburzenia psychosomatyczne
Koniak
przepuklina pachwinowa
negocjacje
infrastruktura
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.