? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest trawienie pokarmów?

Pojęcie trawienia pokarmów i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja trawienia pokarmów napisana w sposób zrozumiały.

trawienie pokarmów - proces enzymatycznego rozkładu składników pokarmowych (węglowodanów, białek, tłuszczów) do związków prostych, które mogą być wchłaniane w przewodzie pokarmowym przez błonę śluzową.
Procesy trawienia pokarmów odbywają się we wszystkich odcinkach przewodu pokarmowego, najintensywniej w jelicie cienkim, gdzie odbywa się także wchłanianie produktów trawienia.

Trawienie węglowodanów rozpoczyna się w jamie ustnej. Zawarta w ślinie ptyalina powoduje , że w jamie ustnej i częściowo w żołądku rozkładają się wielocukry do prostszych związków. Dalszy proces przebiega w jelicie cienkim z udziałem amylazy – enzymy wydzielanego przez trzustkę.
Cząsteczki węglowodanów rozłożone są do cukrów prostych (glukoza 80%, fruktoza 15%, galaktoza 5%), wchłaniane są do krwi przez kosmki jelita cienkiego.

W trawieniu białek biorą udział enzymy żołądka, trzustki i jelita. Sok żołądkowy zawiera duże stężenie kwasu solnego co powoduje pęcznienie i uwodnienie białek.
Pod wpływem pepsyny następuje częściowy rozpad białek, a podpuszczka trawi kazeinę ( w mleku).
Dalsze trawienie następuje w jelicie cienkim pod wpływem enzymów trzustkowych (trypsyny i innych) do wchłanianych przez kosmki jelit aminokwasów.

Trawienie tłuszczów – rozpoczyna się w niewielkim stopniu w żołądku pod wpływem lipazy żołądkowej. Główny proces ich trawienia odbywa się w jelicie cienkim pod wpływem lipazy trzustkowej na kwasy tłuszczowe i monoglicerydy.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  kredyt
tempomat
sperma
witraż
nieżyt nosa
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.