? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest suwerenność?

Pojęcie suwerenności i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja suwerenności napisana w sposób zrozumiały.

suwerenność - ten termin można odnieść zarówno do specyfiki funkcjonowania państwa jak i do cechy narodu.

Suwerenność państwa sprowadza się do jego niezależności zarówno w sprawach wewnętrznych jak i zewnętrznych. Suwerenność wewnętrzna oznacza, że państwo samo decyduje o sobie i nie mają na nie wpływu organizacje działające na jego terytorium. Suwerenność zewnętrzną charakteryzuje niezależność podejmowania decyzji od opinii innych państw, organizacji międzynarodowych, czy też grup nacisku o międzynarodowym zasięgu działania. Granicą suwerenności danego państwa jest poszanowanie suwerenności innych państw i poszanowanie norm wynikających z zaakceptowanych międzynarodowych zobowiązań.

Suwerenność narodu przejawia się w decydowaniu o kwestiach dotyczących polityki i funkcjonowania państwa. Realizacji suwerenności narodu służą pośrednie i bezpośrednie formy demokracji. Formy pośrednie to różnego rodzaju ruchy społeczne, wybór organów sprawujących władzę, inicjatywy obywatelskie, formułowanie petycji, przynależność do organizacji społecznych i politycznych, przynależność do związków zawodowych i stowarzyszeń. Bezpośrednie formy demokracji to np. referendum (głosowanie ludowe), konsultacja społeczna, samorząd społeczny, wybory do ciał przedstawicielskich, prawo do zgromadzeń.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  ruchliwość społeczna
konstytucja
sarkoidoza
poezja
segmentacja rynku
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.