? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest stłuszczenie wątroby?

Pojęcie stłuszczenia wątroby i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja stłuszczenia wątroby napisana w sposób zrozumiały.

stłuszczenie wątroby - poważne schorzenie, w trakcie którego w komórkach wątrobowych nadmiernie odkładają się kropelki tłuszczu. Najczęściej przyczyną występowania tej choroby jest nadmierne spożywanie alkoholu. Wówczas o schorzeniu tym mówi się, że mamy do czynienia z alkoholowym stłuszczeniem wątroby. Jeśli natomiast przyczyny mają inną naturę- mówimy i niealkoholowym stłuszczeniu wątroby.

Ciężko jest dokładnie określić liczbę osób, które chorują na tę właśnie chorobę. Wiadomo jednak, co może wpływać na zwiększenie ryzyka wystąpienia niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Tak więc wśród przyczyny występowania tego schorzenia wymienić można przede wszystkim nadwagę oraz otyłość. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby występować może przy stosowaniu niewłaściwej diety. Odżywianie się wyłącznie Fast foodami i spożywanie dużej ilości tłuszczów również może sprawić, że zaistnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania. Przyczynami mogą także stać się zaburzenia gospodarki lipidowej, cukrzyca typu 2, stosowanie niektórych leków, wirusowe zapalenie wątroby czy też nasze genetyczne predyspozycje.

Jeśli chodzi o objawy, to brak jest objawów specyficznych dla tego rodzaju schorzenia. Czasami może również zdarzyć się tak, że objawy w ogóle się nie pojawią. Zasadniczo jednak osoby, w których zdiagnozowano tę dolegliwość, skarżą się na częstsze niż zwykle złe samopoczucie, zmęczenie, osłabienie fizyczne, zaburzenia snu czy też uczucie pobolewania w po prawej stronie poniżej żeber.

Żeby zdiagnozować schorzenie, należy wykonać USG jamy brzusznej. Należy również przeprowadzić badanie krwi, a w razie potrzeby- wykonać biopsję. Na szczęście stłuszczenie wątroby jest chorobą, którą można wyleczyć. Trzeba jednak prawie całkowicie zmienić swoje życie i przyzwyczajenia żywieniowe. Jeśli przyczyną jest nadużywanie alkoholu- trzeba go całkowicie wyeliminować z naszego życia. Zgubienie każdego zbędnego kilograma to także sposób na wyleczenie. Schudnięcie i spożywanie dużej ilości warzyw na pewno nam w tym pomoże. Jeśli przyczyną jest inna choroba, lub leki, które przyjmujemy, trzeba poradzić się lekarza, który pomoże nam wyleczyć tę dolegliwość. Jeśli leczenia nie podejmiemy, może grozić nam marskość wątroby oraz włóknienie. A takich schorzeniom lepiej zapobiegać i się przed nimi wystrzegać.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  algorytm
raport roczny
spadek
gospodarka
przymiary kątowe
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.