? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest sprawiedliwość?

Pojęcie sprawiedliwości i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja sprawiedliwości napisana w sposób zrozumiały.

sprawiedliwość - to bardzo szerokie pojęcie, które odnosi się do wielu różnych dziedzin życia. Zasadniczo możemy stwierdzić, iż sprawiedliwość jest może być definiowana zarówno pod względem filozoficznym jak i prawnym. Najogólniej biorąc, sprawiedliwość to uczciwe, równe oraz moralne traktowanie drugiego człowieka. Takie zachowanie powinno się obserwować nie tylko na gruncie społecznym (gdzie tej sprawiedliwości najczęściej niestety brakuje), lecz także w związku z relacjami na poziomie osobistym oraz rodzinnym.

Mianem człowieka sprawiedliwego określany jest ten, kto stara się postępować zgodnie z przyjętymi powszechnie zasadami moralnymi i etycznymi oraz ten, kto traktuje każdego człowieka w ten sam sposób, nie bacząc na jego status społeczny czy jakieś inne koligacje, które mogą wpływać na jego ocenę. Sprawiedliwość to zatem zasada, którą można skwitować krótkim „wszystkim po równo”. To także pojęcie, które w wielu krajach (w tym również w Polsce) oznacza cały system prawny oraz instytucje zajmujące się jego egzekwowaniem. Może być rozpatrywane również w aspekcie religijnym, jako postępowanie (w każdej możliwej sytuacji) zgodne z zasadami głoszonymi przez boskie prawo.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  bezpieczeństwo
organizacja
peep show
hipotermia
nudności
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.