? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to są skamandryci?

Pojęcie skamandrytów i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja skamandrytów napisana w sposób zrozumiały.

skamandryci - Nazwa grupy wywodzi się od mitycznego źródła, poeci zaczerpnęli je bezpośrednio z “Akropolis” S. Wyspiańskiego: “Skamander połyska, wiślaną świetlącą się falą” i nazwali tak również miesięcznik poetycki. Do grupy należeli: Julian Tuwim, Jan Lechoń, Antoni Wierzyński, Jarosław Iwaszkiewicz.

Poeci postulowali: programową bezprogramowość, co miało oznaczać, że pozostawiają sobie nawzajem prawo do indywidualnego spojrzenia na poezje, a wiążą się na zasadzie przyjaźni i sympatii, “wspólnotę młodości” jako temat i siłę twórczą, niechęć do patosu i kult talentu, uznanie, że poeta jest przede wszystkim uczciwym rzemieślnikiem, a nie nadludzką istotą oganiętą szałem natchnienia. Lata trzydzieste to koniec działalności grupy. Rozeszły się drogi przyjaciół.

Lechoń i Iwaszkiewicz objęli stanowiska dyplomatyczne za granicą, Wierzyński związał się z prawicowym obozem sanacji, Słonimski zajął się publicystyką, a Tuwim - podejmował coraz poważniejsze, krytykujące rzeczywistość tematy.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  ekologia
deflacja
ergonomia
prawo karne wykroczeń
Blendet Scot Whisky
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.