? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest samochód?

Pojęcie samochodu i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja samochodu napisana w sposób zrozumiały.

samochód - jest to pojazd mechaniczny z własnym napędem i źródłem energii. Napędem w samochodzie jest jego silnik, a źródłem energii paliwo takie jak gaz, ropa, benzyna, wodór a nawet bateria. Przeznaczony jest do przewozu osób i ładunków. Samochody mogą być dwuśladowe i trzyśladowe. W swojej konstrukcji mogą mieć trzy koła, lub więcej. Najczęściej spotykanymi samochodami są czterokołowce. Samochody z większą ilością kół przeznaczone są do przewozu osób (autobusy) lub przewozu ładunków (ciężarówki).

Do elementów wchodzących w skład samochodu wchodzą: nadwozie (karoseria, chłodnica, maskownica, zderzak, lusterka, szyby deska rozdzielcza, kierownica, fotele), podwozie (układ napędowy, hamulcowy, kierowniczy i zawieszenie) silnik i instalacja elektryczna.

Za pierwszego konstruktora samochodu uważa się Nicolasa Josepha Cugnot, który w 1769 roku skonstruował auto o napędzie parowym. Pierwszy samochód napędzany benzyną powstał w 1870 roku a jego twórcą był Siegfrid Marcus.

Pojęcie samochód powstało w wyniku rozpisania konkursu na określenie automobilu typowym polskim słownictwem. Pochodzi od słów sam i chodzić, co doskonale określa jego charakter.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  białkówka
zagospodarowanie przyobiektowe
spa
jednostka
kręgosłup
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.