? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest rzeźba?

Pojęcie rzeźby i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja rzeźby napisana w sposób zrozumiały.

rzeźba - jedna ze sztuk plastycznych istniejąca od zarania dziejów.

Formy rzeźby: pełno plastyczna i płaskorzeźba

Materiały: brąz, kamień, drewno, glina, kość słoniowa, wosk, metale szlachetne, tworzywa sztuczne i inne.

Najważniejsze techniki:
1. Odlew brązowy:
- Na wosk tracony: utrwalony model z gliny tworzy rdzeń, pokrywa się go warstwą wosku o grubości przyszłej powłoki z brązu. Otacza się to gliną, a do wosku wbija specjalne rurki, natomiast rdzeń i powłokę łączy się prętami (mają on przeciwdziałać przesuwaniu się i względem siebie po wytopieni wosku). Po nagrzaniu wosk wypływa przez rurki, a pustą przestrzeń wypełnia się brązem (9 części miedzi i 1 część cyny). Na koniec rozbija się glinę i usuwa rdzeń.
- Odlew piaskowy: forma z gipsu po odlaniu nie zostaje rozbita, ale zdjęta po kawałku i zachowana jako negatyw. Nowoczesne metody stosują także elastyczne powłoki z tworzywa sztucznego.
2. Rzeźba drewniana, według rysunku albo modelu (gips, glina) rzeźbi się formę z drewnianego kloca, z grubsza ociosanego lub wyfrezowanego, za pomocą ośników albo młotka i dłuta do drewna. Do czasów renesansu zazwyczaj polichromowana.
3. Rzeźba kamienna, według szkicu z gliny (wł. bozzetto) sporządza się przeważnie gipsowy model wielkości naturalnej, stanowiący podstawę odręcznego albo pod kontrolą przyrządów pomiarowych wykuwania oryginału z kamienia. O nie wykończonych częściach rzeźby kamiennej mówi się, że nie są jeszcze „wydobyte z kamienia”. Rzeźba ze sztucznego kamienia – odlew ze sproszkowanego kamienia, przeważnie z wapienia, stosowany często, np.: w późnym gotyku.
4. Stiuk, mieszanina gipsu, wapna i piasku, łatwa do formowania ale szybko twardniejąca, stosowana do wykonywania rzeźb pełno plastycznych i rzeźbiarskiej dekoracji ściennej.
5. Stiuk marmoryzowany – imitacja marmuru (częsta w baroku), jest to stiuk barwiony pyłem marmuru i malowany w żyłki. Stucco lustro = wygładzana gorącą kielnią cienka powłoka z gipsu alabastrowego, pyłu marmurowego i białego wapienia z barwnym laserunkiem.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  konfesjonał
mit
dział logistyki
kaszak
transformator
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.