 |
Co to jest rynek?
Pojêcie rynku i dok³adne informacje wyja¶niaj±ce ten termin. Definicja rynku napisana w sposób zrozumia³y.
rynek -
niewidzialny mechanizm wzajemnego oddzia³ywania na siebie nabywców-konsumentów i sprzedawców producentów, w wyniku czego kszta³towana jest cena, przy czym interesy obu podmiotów s± sprzeczne – nabywca chce jak najtaniej kupiæ, a producent najdro¿ej sprzedaæ.
Mo¿na go kwalifikowaæ w oparciu o nastêpuj±ce kryteria:
1. Przestrzenne (rynki lokalne, regionalne, narodowe, ¶wiatowe).
2. „Pozycji” poszczególnych uczestników rynku (rynek nabywcy – uprzywilejowany w warunkach nadwy¿ki dóbr i us³ug, rynek sprzedawcy – do 1989 obowi±zywa³, obecnie w zaniku).
3. „Jako¶ci rynku”:
- rynek doskona³y – uniwersalny – nie istnieje * nieskoñczenie wielka liczba nabywców i producentów, *¿aden z podmiotów rynkowych nie mo¿e mieæ pozycji uprzywilejowanej, * pe³na wiedza uczestników rynku o tym, co siê na nim dzieje, *jak najdalej id±ca homogeniczno¶æ;
- rynek digopolowy – sprzedawców jest kilkudziesiêciu a nabywcy to wiêkszo¶æ ludno¶ci;
- rynek monopolistyczny – monopol jednostronny (jeden podmiot po stronie nabywcy), monopol dwu stronny.
Cena równowagi rynkowej - przy której rozmiary poda¿y zrównaj± siê z rozmiarami popytu.
Zalety rynku wolnokonkurencyjnego: aktywizacja gospodarki, wzrost gospodarczy, wzrost stopy ¿yciowej, racjonalne wykorzystywanie ograniczonych zasobów, rosn±ca konkurencyjno¶æ gospodarki i wysoka jako¶æ produkcji, wysoka stopa ¿yciowa, mo¿liwo¶æ wyboru przez konsumentów i zadowolenia.
Negatywy rynku: sk³onno¶æ do nadmiernej gloryfikacji pieni±dza (mo¿e prowadziæ do zjawisk kryminogennych), monopolizacja szczególnie po stronie produkcji co pozwala poszczególnym przedsiêbiorcom dyktowaæ ceny, cykliczno¶æ wzrostu i rozwoju, zró¿nicowanie stopy ¿yciowej ludno¶ci, degeneracja ¶rodowiska naturalnego zarówno w strefie konsumpcji jak i produkcji.
|
Copyright
© cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrze¿one. |