? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest rozedma płuc?

Pojęcie rozedmy płuc i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja rozedmy płuc napisana w sposób zrozumiały.

rozedma płuc - jest jedną z chorób przewlekłych, które dotykają nasze płuca. To schorzenie, które charakteryzuje się nieprawidłowością w postaci powiększenia się przestrzeni powietrznych, które położone są obwodowo od oskrzelików końcowych. Choroba ta powoduje destrukcję ścian tych właśnie struktur, a co za tym idzie- nadmierne upowietrznienie płuc oraz drastyczne zmniejszenie ilości pęcherzyków płucnych.

Rozedma płuc jest chorobą, która działa negatywnie na całe płuca. Zmniejsza się znacznie ich sprężystość, upośledza się przebieg wymiany gazowej (co jest przecież głównym celem funkcjonowania płuc) a poza tym następują uszkodzenia struktury płuc, które są już nieodwracalne.

Przyczyn powstawania schorzenia jakim jest rozedma płuc jest kilka. Najczęstszą grupą są tak zwane czynniki środowiskowe, a wśród nich palenie tytoniu oraz zanieczyszczenie środowiska. Rozedma płuc może być również wynikiem różnorodnych chorób. Najczęściej pojawia się po przechodzeniu przewlekłego zapalenia oskrzeli. Czasem zdarza się, że do pojawienia się tego schorzenia dochodzi również w wyniku astmy. Przyczyną mogą być również urazy klatki piersiowej. Rzadko zdarza się jednak, by rozedma miała podłoże genetyczne.

Jeśli chodzi o objawy rozedmy płuc to jej pierwszym symptomem jest pojawiająca się przy wysiłku fizycznym i stopniowo narastająca duszność. Ta początkowo niewielka zadyszka może powoli przechodzić w poważniejsze objawy w postaci stałych duszności, a co za tym idzie- w upośledzenie całej sprawności ruchowej człowieka. Objawem tej choroby może być tzw. świszczący oddech. Może pojawiać się również zmiana koloru warg oraz skóry na siny. Spowodowane jest to zmniejszającą się ilością tlenu we krwi. W niektórych przypadkach schorzeniu towarzyszyć może obrzęk kostek oraz nóg.

Leczenie rozedmy płuc polega głównie na leczeniu dolegliwości i objawów, które sprawiają, że pacjent cierpi. W leczeniu stosuje się preparaty na bazie jodu oraz środki nasercowe. Oczywiście bardzo ważne miejsce w zwalczaniu tej choroby pełnią ćwiczenia oddechowe oraz gimnastyka całego ciała. Pomocne również okazują się dieta oraz przestrzeganie higieny. Jednak nie jest to choroba, którą można skutecznie wyleczyć. Schorzenie to niestety powoduje nieodwracalne skutki w naszych płucach. Owszem, leczenie i profilaktyka dają wymierne rezultaty, jednak nie jest w stanie cofnąć rozwoju choroby.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  zasób organizacyjny
przełyk
prawo wyborcze
ekonomia
prawo karne wykonawcze
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.