? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest rola społeczna?

Pojęcie roli społecznej i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja roli społecznej napisana w sposób zrozumiały.

rola społeczna - stanowi zespół praw, a także obowiązków, które powstają na skutek zajmowania określonej pozycji społecznej. W związku z tym w stosunku do pewnej jednostki czy grupy osób stawiane są wymagania. Swoboda osób, które posiadają określony status społeczny jest ograniczona przez zakazy i nakazy. Zakres swobody, w zależności od pełnionej roli, może być wąski lub szeroki, jednak przekroczenie wyznaczonych granic wiąże się z negatywnymi sankcjami społecznymi.

Rola społeczna to inaczej funkcja, jaką powinna pełnić dana osoba. Wszystkie role, które występują w społeczeństwie, są zależne od innych. Jeżeli ktoś sprawuje rolę ucznia, to konieczne jest pełnienie przez inną osobę roli nauczyciela.

Rola społeczna może być przypisana, a także osiągana. Istotną kwestią jest, że osoby które pozostają w kontakcie z osobą pełniącą określoną rolę społeczną, oczekują, że będzie ona się zachowywać według ustalonego wzoru.

Jeżeli rola społeczna jest pełniona przez jednostkę przez stosunkowo długi okres czasu, wpływa na jej cechy osobowościowe.Istnieje również zjawisko negacji roli, które polega na jej świadomym odrzuceniu tj. postępowaniu przeciwnym do jej wymagań.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  prawa obywatelskie
handel
jednostka
zespół projektowy
miasto
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.