? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest pylica płuc?

Pojęcie pylicy płuc i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja pylicy płuc napisana w sposób zrozumiały.

pylica płuc - jedna z wielu chorób układu oddechowego. Jest to choroba o przewlekłym charakterze. Wywołana zostaje w sytuacji, kiedy zbyt długo wdychamy pyły takie jak pył węglowy, który jest przyczyną choroby nazywanej pylicą węglową. Jeśli nasz organizm przez dłuższy okres czasu narażony jest na systematyczne wdychanie pyłów, to w wyniku tego procesu dochodzi w naszej tkance płucnej do bardzo poważnych zmian. Skutkiem tych zmian jest przede wszystkim niewydolność oddechowa.

Objawem tego rodzaju schorzenia jest przede wszystkim stan zapalny oskrzeli. Pojawia się również uczucie duszności, a równie często kaszel, któremu towarzyszy odksztuszanie plwociny, która jest na przykład zabarwiona na czarno jak w przypadku właśnie pylicy węglowej. Oprócz tego w organizmie narażonym na działanie pyłów dochodzi do rozedmy płuc, a także do niewydolności krążenia prawokomorowego.

Pylicę należy leczyć. Zwykle leczenie to wygląda pospolicie- pylicę leczymy na ogólnych zasadach tak samo jak w przypadku innych chorób naszego układu oddechowego. Stosujemy zatem podstawowe badania diagnostyczne, które pomogą prawidłowo rozpoznać chorobę i monitorować jej postęp. W celu leczenie pylicy płuc należy udać się do pulmonologa, lub też można korzystać z usług lekarzy rodzinnych i internistów. Możemy się starać zapobiegać w miarę możliwości jej występowaniu. W tym celu powinniśmy często sprawdzać urządzenia w naszym miejscu pracy, które mają za zadanie działać jak odpylacze. Powinniśmy regularnie poddawać się badaniom kontrolnym, by na bieżąco monitorować stan naszego zdrowia. Jeśli są takie możliwości w miejscu pracy, to powinniśmy często stosować przesunięcia na miejscu pracy, by nie przebywać stale w warunkach, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia oraz życia.

Pylica to choroba, która najczęściej dotyka górników. Jest ona chorobą, która rozwija się nawet wówczas, kiedy już nie wykonują oni swojej pracy- na przykład po przejściu na emeryturę. Zatem ta grupa pracownicza powinna być objęta szczególnym rodzajem opieki w zakresie zapobiegania pylicy.

Poza pylica węglową wyróżniamy również pylicę krzemową, azbestową, talkową oraz aluminiowa. Na pylicę płuc mogą także zachorować spawacze elektryczni. W trakcie wykonywanej przez siebie pracy wdychają oni dość dużo niebezpiecznych dla ich organizmów gazów.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  segmentacja rynku
poemat liryczny
korupcja
konflikt
uspołecznianie
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.