? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest prąd?

Pojęcie prądu i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja prądu napisana w sposób zrozumiały.

prąd - prądem elektrycznym nazywamy skierowany ruch elektronów, lub - ładunków elektrycznych. Na zjawisku prądu elektrycznego opiera się cały system energetyczny na świecie. Dobrymi przykładami naturalnych wystąpień prądu mogą być wyładowania atmosferyczne, działanie komórek nerwowych w organizmach żywych i wiatr słoneczny. Do przepływu prądu w materiałach dochodzi po przyłożeniu odpowiedniego napięcia (różnicy potencjałów). Istnieją materiały, które dobrze poddają się przepływowi prądu i je nazywamy przewodnikami. Ich przeciwieństwem są materiały, które prądu nie przewodzą, albo przewodzą go bardzo słabo - są to izolatory. Istnieją również materiały i substancje, które mają przewodniość pośrednią i znajdują się pomiędzy izolatorami i przewodnikami - nazywamy je półprzewodnikami. Dobrym przykładem półprzewodnika jest krzem, który wykorzystywany jest w elektronice.

Prąd elektryczny przepływa od wyższego potencjału do niższego. Obwód musi być więc zamknięty i musi posiadać pewien element, który wykona pracę przeniesienia ładunków z niższego potencjału do wyższego. Jest tutaj wykorzystywana energia, zaś ten element nazywa się źródłem prądu.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  system
działalność gospodarcza
tautologia
pandemia
koncepcja marketingowa
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.