? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest pożyczka?

Pojęcie pożyczki i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja pożyczki napisana w sposób zrozumiały.

pożyczka - to inaczej mówiąc operacja, która polega na udzieleniu komuś przez kogoś środków pieniężnych na dany czas. Zwykle pożyczka udzielana jest przez osobę fizyczną. Mogą jej także udzielać instytucje. Pożyczana jest określona kwota środków pieniężnych. Ale pożyczka może także dotyczyć określonych przedmiotów, które oddawane są do dyspozycji pożyczkobiorcy. Pożyczki udzielane są na czas oznaczony lub nieoznaczony. Kodeks cywilny określa, iż w sytuacji, kiedy termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, to wówczas dłużnik ma obowiązek zwrócenia pożyczki w ciągu sześciu tygodni, które nastąpią po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę. Pożyczka różni się od kredytu bankowego. W jej przypadku nie jest wymagane określenie celu, na który chcemy spożytkować te pieniądze. Dlatego też nie można tych dwóch pojęć używać zamiennie.

W języku potocznym mówimy, iż pożyczyć można zarówno pieniądze jak i praktycznie każdą rzecz. Jeśli pożyczamy rzecz, to naszym obowiązkiem jest oddanie drugiej stronie dokładnie tej samej rzeczy. Nasz polski Kodeks Cywilny mówi, iż w zasadzie takiego stanu rzeczy nie można nazwać pożyczką. Możemy jedynie określić taką sytuację mianem umowy użyczenia, czyli bezpłatnego pożyczenia, lub też najmem czy dzierżawą.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  schizofrenia
hemoroidy
alimenty
tragizm
ratio
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.