? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest piękno?

Pojęcie piękna i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja piękna napisana w sposób zrozumiały.

piękno - w ujęciu filozoficznym fundamentalna wartość (obok dobra i prawdy) w dziejach kultury ludzkiej, leżąca głównie u podstaw teorii sztuki, twórczości artystycznej i przeżyć estetycznych.

Pojęcie piękna zostało sformułowane w starożytnej Grecji i swym zakresem obejmowało pierwotnie nie tylko zjawiska estetyczne, ale także i moralne. Wspólnotę piękna i dobra moralnego podkreślał zwłaszcza Sokrates oraz Platon i cały nurt wywodzący się z jego filozofii. W późniejszych epokach pojecie piękna zostało zawężone do zjawiska estetycznego. I tak np. w sztuce, manieryzm definiował piękno subtelnością, wdziękiem i dysharmonią. Od XVIII wieku rozpoczęło się przemianowywanie pojęcia piękna i zastępowanie go brakiem proporcji oraz zgodności poszczególnych części. Obecnie postuluje się przekonanie, że wzorce piękna są zmienne i zależne od okresu powstania oraz kultury. W ten sposób jego definicje są subiektywne i zależą od gustów i upodobań. Istnieją różne odmiany piękna, na czele z pięknem idealnym, duchowym, moralnym, naturalnym, cielesnym, obiektywnym i subiektywnym.

W metafizyce pojęcie to wyraża transcendentalne zjednoczenie i przejrzystość bytu, a także doskonałość.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  wychowanie fizyczne
demokracja
zapalenie opłucnej
wizja
przepuklina pachwinowa
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.