? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest państwo prawa?

Pojęcie państwa prawa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja państwa prawa napisana w sposób zrozumiały.

państwo prawa - w dużym uogólnieniu jest takim państwem, w którym obowiązuje zasada praworządności. Musi to być zasada zapisana w konkretnym zbiorze przepisów lub w aktach o znaczeniu państwowym.

Praworządność w państwie powstaje na zasadzie ustalenia reguł, które będą w dalszej kolejności przestrzegane przez wszystkich obywateli. Inaczej zwie się legalnością bądź zasadą praworządności, ponieważ jakiekolwiek czynności podejmowane przez władzę są zgodne z zapisanym prawem tak samo, jak zgodnie z tymże prawem muszą działać wszyscy obywatele. Praworządność właściwa jest dla państwa, jako dla całości, nie ma tu żadnych wyjątków.

Wiele reguł w państwie prawa wywodzi się z długiej historii tego państwa, w trakcie, której jednak bywały one wielokrotnie zmieniane. Sytuacja obecna jest stabilna, choć wciąż może dojść do zmian (najczęściej podejmowanych naturalnie w zgodzie z istniejącym prawem). Niezależnie od rodzaju występujących w państwie zasad są one przeważnie zgodne z ogólnym rozumieniem praworządności. Na przykład, obywatele mają zapewnioną wolność osobistą, wolność słowa, wyznania czy religii, respektowane są prawa człowieka, a żadna osoba nie jest krzywdzona niesprawiedliwymi wyrokami.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  epidemia
zbiegowisko
ciąża
heurystyka reprezentatywności
misja firmy
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.