? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest oświecenie?

Pojęcie oświecenia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja oświecenia napisana w sposób zrozumiały.

oświecenie - to okres w rozwoju kultury europejskiej zwany też Renesansem. Oświecenie trwało od końca XVII wieku do końca wieku XVIII. Charakterystyczne dla okresu było rozdzielenie państwa od Kościoła, ogromne znaczenie przypisywane myśli ludzkiej oraz podkreślanie wagi praw jednostki i jej znaczenia. W filozofii pojawiły się: empiryzm, sensualizm, libertynizm i deizm. Doktryny religijne uległy podważeniu, poszukiwano wiedzy, starano się odrzucić przesądy. Opracowana została Wielka Encyklopedia Francuska, wydawano czasopisma kulturalne szerzące wiedzę, dostępne dla ogółu. We Francji przemiany społeczne doprowadziły do wybuchu Rewolucji Francuskiej, postępowały tez przeobrażenia, które miały w przyszłości doprowadzić do rozwoju rewolucji przemysłowej.

W Polsce Oświecenie zaczęło się w latach 40-stych XVIII wieku i trwało do drugiej dekady XIX wieku. Oświeceniowe nurty przyniosły Konstytucję 3 Maja, powszechnie opowiadano się za reformami. Utworzona została Komisja Edukacji Narodowej, co przyczyniło się do podniesienia rangi i do rozwoju szkolnictwa. Propagowano postawę obywatelską i patriotyczną. Kwitło życie polityczne i kulturalne, powstał m.in. Teatr Narodowy.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  pener
trafostacja
sprawność
login
nerwica natręctw
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.