? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest odma opłucnej?

Pojęcie odmy opłucnej i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja odmy opłucnej napisana w sposób zrozumiały.

odma opłucnej - (odma opłucnowa) to stan, w którym wręcz niezbędna jest szybka interwencja chirurgiczna. To poważny dla naszego organizmu stan, w którym dochodzi do wtargnięcia powietrza, lub też innych gazów, do jamy opłucnej. Takie wtargnięcie spowodowane jest najczęściej przedziurawieniem klatki piersiowej lub też uszkodzeniami miąższu płucnego. Takie uszkodzenia mogą się skończyć nawet śmiercią, bowiem w ich wyniku płuca nie mogą normalnie funkcjonować. Dosłownie zapadają się.

Wyróżnić możemy kilka rodzajów odmy opłucnej. Możemy mieć do czynienia z odmą zamkniętą, otwartą, zastawkową, samoistną oraz pourazową. Ta ostatnia może powstawać- jak sama nazwa wskazuje- w wyniku różnorodnych urazów. Może do niej dojść na skutek urazu klatki piersiowej, w której wyniku dochodzi do złamania żeber. Któreś z nich może przebić płuco lub poważnie je uszkodzić. Uszkodzenie nie musi pochodzić z wewnątrz. Są przecież także urazy zewnętrze- płuco może przebić ostre narzędzie itp.

Jak wyglądają objawy? Przede wszystkim pojawia się kłujący ból w klatce piersiowej. Poza tym pojawiają się duszności oraz suchy kaszel. Chora osoba jest bardzo osłabiona, częste są także omdlenia oraz spłycony oddech. Pojawić się może zarówno bladość jak i sinica. Badający pacjenta lekarz może stwierdzić tachykardię, szmer pęcherzykowy, odgłos opukowy osłabiony lub w ogóle zniesiony.

Leczenie odmy opłucnej wymaga interwencji chirurgicznej. Polega ono na założeniu specjalnego drenu do jamy opłucnej, którego głównym zadaniem będzie odsysanie powietrza oraz utrzymywanie stałego podciśnienia. Należy dążyć do zlikwidowania otworu, przez który powietrze dostaje się do jamy opłucnej. Powinien się on po pewnym czasie „zakleić”, ale najpierw należy stworzyć ku temu odpowiednie warunki.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  wątroba
trade marketing
alergiczny katar
hemoroidy
temperament
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.