? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest obwód drukowany?

Pojęcie obwodu drukowanego i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja obwodu drukowanego napisana w sposób zrozumiały.

obwód drukowany - czyli Printed Circuit Board, określany także w skrócie PCB- to specjalna płytka, która wykonana jest z materiału izolacyjnego. Posiada ona specjalne połączenia elektryczne, które określa się mianem „ścieżek”. Ponadto znajdują się na niej także punkty lutownicze, które nazywamy „padami”. Płytka ta przeznaczona jest do montażu podzespołów elektronicznych.

Płytki PCB- czyli płytki obwodów drukowanych- projektowane są w określonych celach. Chodzi tu w szczególności o możliwość zbudowania układu elektronicznego. Wykonywane są one za pomocą specjalnej techniki, określanej mianem „techniki trawienia”. Wygląda to następująco: poszczególne płytki obwodów drukowanych wytwarzane są z płytek, które pokryte zostały warstwą miedzi. Na powstałe w ten sposób płytki naniesiony (drukowany) został za pomocą różnych technik wzór ścieżek. Następnym etapem, którego celem jest otrzymanie pożądanego wzoru, jest obróbka chemiczna. Sitodrukiem lub offsetem nanoszone są farby, które pokrywają naniesioną już na płytkę warstwę miedzi. To jednak nie jedyna możliwość. Obwód drukowany można wykonać także przez nałożenie srebrnych farb przewodzących, także metodą sitodruku.

Obwód drukowany może występować w kilku wariantach. Może być zatem jednowarstwowy, dwuwarstwowy lub wielowarstwowy (czyli taki z warstwami wewnętrznymi). Jeśli chodzi o same podzespoły elektroniczne, to mogą być one montowane na płytce zarówno w sposób przewlekany- wówczas mówimy o montażu przewlekanym, określanym skrótem THT- lub też bądź powierzchniowo- wtedy chodzi o montaż powierzchniowy, który znany jest nam pod nazwą SMT. Ten drugi wariant wykorzystuje w sobie elementy SMD.

Jeszcze do niedawna takie obwody drukowane projektowane były ręcznie. Dzisiaj do tego celu można wykorzystywać zarówno komputery, jak też specjalistyczne oprogramowanie typu CAD.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  wirus
zadanie
Koniak
login
jakość towaru
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.