 |
Co to jest norma prawna?
Pojêcie normy prawnej i dok³adne informacje wyja¶niaj±ce ten termin. Definicja normy prawnej napisana w sposób zrozumia³y.
norma prawna -
regu³a zachowania bêd±ca czê¶ci± sk³adow± systemu prawa, zabezpieczona sankcj± przymusu pañstwowego; adresatem jest osoba, której zachowanie jest regulowane przez n.p.; n.p. dziel± siê na kilka grup, m.in. wg w³a¶ciwo¶ci ich obowi±zywania (wzglêdnie i bezwzglêdnie obowi±zuj±ce), wg sposobu okre¶lenia adresata (abstrakcyjne i konkretne) lub wyznaczonego przez nie zachowania siê (ogólne i jednostkowe), wg sposobu regulacji zachowania adresata (nakazuj±ce, zakazuj±ce i dozwalaj±ce), ze wzglêdu na system praw i wg ga³êzi systemu prawa.
Norma prawna, ogólna i abstrakcyjna regu³a stworzona na podstawie przepisów prawnych, która okre¶la adresata i warunki stosownego zachowania siê (hipoteza normy prawnej), regu³ê tego zachowania (dyspozycja normy prawnej) i skutki zachowania sprzecznego ze wskazan± powinno¶ci± (sankcja).
Normy prawne podzieliæ mo¿na zasadniczo na dwa rodzaje: normy prawne bezwzglêdnie obowi±zuj±ce (Ius cogens), których zastosowanie nie mo¿e byæ wy³±czone ani ograniczone postanowieniem stron i odmiennymi zwyczajami, i normy prawne wzglêdnie obowi±zuj±ce (Ius dispositivum), znajduj±ce zastosowanie wtedy, gdy same strony nie ureguluj± konsekwencji prawnych w sposób odmienny od dyspozycji zawartej w takiej normie. Nie ograniczaj± one swobody kontraktowej, a utrzymuj± priorytet regulacji dokonanych przez same strony i uzupe³niaj± tre¶æ stosunku prawnego w zakresie nieuregulowanym.
Od normy prawnej nale¿y odró¿niæ przepis prawny, normy prawne zawarte s± w przepisach.
Norma bezwzglêdnie obowi±zujaca (ius cogens), imperatywne), norma prawna nie dopuszczaj±ca odmiennego uregulowania przez adresatów (strony) kwestii przez ni± unormowanej.
Norma wzglêdnie obowi±zujaca (ius dispositivum), norma prawna maj±ca zastosowanie, gdy jej adresaci nie ureguluj± wg swojej woli kwestii, której norma dotyczy.
|
Copyright
© cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrze¿one. |