? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest nieżyt nosa?

Pojęcie nieżytu nosa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja nieżytu nosa napisana w sposób zrozumiały.

nieżyt nosa - to potocznie mówiąc- katar. Jest to pojęcie, które określa objawy pojawiające się w trakcie zapalenia błony śluzowej nosa. Te objawy to między innymi uczucie drapania w nosie oraz gardle, kichanie, kaszlenie, uczucie swędzenia i pieczenia oczu, pojawiająca się wydzielina wypływająca z nosa, a czasem i z oczu, oraz uczucie zatkanego nosa, przez który nie da się oddychać. Katarowi mogą towarzyszyć jeszcze inne dolegliwości, a wśród nich na przykład ból głowy, pojawienie się stanu podgorączkowego oraz uczucie ogólnego osłabienia organizmu.

Jeśli chodzi o przyczyny powstawania kataru, to możemy je podzielić na trzy grupy. Pierwszą grupą będą czynniki, które powodują alergiczny nieżyt nosa. Takie przyczyny mogą mieć zarówno charakter okresowy jak też wyłącznie sezonowy. Alergie pojawiają się wówczas, gdy mamy do czynienia z czynnikiem, który wywołuje alergie. Takim czynnikiem może być na przykład kurz, pyłki, sierść kota lub psa oraz wiele innych. Drugą grupą przyczyn powstawania nieżytów nosa są infekcje. Takie infekcje mogą mieć charakter ostry lub przewlekły. Powstają oczywiście w momencie kontaktu z czynnikiem, który infekcje wywołuje, na przykład z wirusem. Ostatnią grupę stanowią pozostałe przyczyny kataru, wśród których można wymienić przyczyny natury hormonalnej, emocjonalnej, zawodowej, polekowej, seksualnej czy też tak zwane niealergiczne zapalenie błony śluzowej nosa z eozynofilią.

Leczenie nieżytu nosa zależy od jego rodzaju oraz od jego natężenia. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu chorował na katar. Wiele osób radzi sobie z nim zupełnie bez pomocy lekarza. Jednak niektóre przypadki kataru wymagają specjalistycznego leczenia. Podstawowym elementem jest udrożnienie jam nosa. Poza tym należy zastosować środki, które zmniejszą wyciek wydzieliny z nosa i ewentualnie ograniczą a nawet zlikwidują powstałe w jamie nosowej zakażenie. Wiele leków o działaniu zmniejszającym obrzęk błony śluzowej nosa dostępnych jest w każdej aptece bez recepty. Jednak w ich stosowaniu należy umieć stosować umiar. Chociaż leki te można zażywać bez recepty, to nie oznacza to, że są one dla nas całkowicie bezpieczne. Zawsze zatem należy uzyskać poradę w trakcie konsultacji z lekarzem i stosować się do wskazówek udzielanych zarówno przez niego, jak i tych, które są umieszczone na opakowaniach zawierających lek.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  materiały izolacyjne
pas nadbrzeży
witraż
utylizacja
dowcip
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.