? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest naród?

Pojęcie narodu i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja narodu napisana w sposób zrozumiały.

naród - to określenie wielkiej grupy społecznej, w obrębie której wykształciła się trwała, wielopokoleniowa świadomość tożsamości grupowej jak również odrębności wobec innych narodów.

Wśród czynników, wzmacniających więź narodu, możemy wyróżnić: wspólnotę losów historycznych, tradycję, często również język.

Członkostwo narodu, czyli narodowość, nabywa się wraz z narodzinami bądź przez asymilację. Jest przyjęte, że narody w Europie utworzyły się z już istniejących państw lub z tych istniejących w przeszłości. Z kolei narody azjatyckie swą odrębność zawdzięczają znacznym różnicom w religii i kulturze.

Zamiennie z narodem używa się wyrażenia państwo. Natomiast odróżnia się narody od grup etnicznych, które mają co prawda cechy wspólne, ale różnią się liczebnością populacji. Dużo grup etnicznych dąży do przekształcenia się w naród i uznania za taki na świecie, jak np. Palestyńczycy, Sikhowie, Kurdowie, jednak potwierdzenie politycznej autonomii tych grup jest sprawą sporną. Taka sytuacja jest określana mianem narodu bez państwa. Najwięcej takich sytuacji, w których grupa etniczna walczy o przyznanie jej prawa do mianowania się narodem, występuje w Afryce, która ma wieloletnia historie bycia zlepkiem kolonii.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  izolacja akustyczna
Iris Whisky
owsiki
manager
tynk
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.