? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Pojęcie nadciśnienia tętniczego i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja nadciśnienia tętniczego napisana w sposób zrozumiały.

nadciśnienie tętnicze - jest przewlekłą chorobą układu krwionośnego. Jej występowanie można stwierdzić na podstawie kilkukrotnych pomiarów ciśnienia tętniczego krwi w ciągu doby. Gdy średnia wyliczona z wyników tych pomiarów przekracza wartości 120/80 mm Hg, można podejrzewać występowanie nadciśnienia tętniczego. Istnieje również wiele badań pomocniczych, jak EKG czy echo serca, które lekarz może zlecić pacjentowi, u którego podejrzewa występowanie tej choroby. Nadciśnienie tętnicze trudno jest wykryć, ponieważ nie istnieją żadne charakterystyczne jego objawy, a dolegliwości które mogą towarzyszyć rozwojowi choroby (bóle i zawroty głowy, krwotoki z nosa, bezsenność) rzadko są z nią kojarzone.

Nadciśnienie tętnicze może występować w jednej z dwóch postaci: jako nadciśnienie pierwotne lub wtórne. Zdecydowanie częściej występuje postać pierwotna choroby. Jej przyczyny nie zostały dotychczas poznane, jednak istnieją czynniki ryzyka, których wpływ na występowanie tej choroby został udowodniony. Są to m.in.: otyłość, stres, brak ruchu, przyjmowanie niektórych leków, palenie tytoniu i częste spożywanie alkoholu. Na nadciśnienie tętnicze pierwotne częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Postać wtórna tej choroby może pojawić się w przebiegu niektórych chorób nerek, miażdżycy naczyń krwionośnych czy nadczynności tarczycy.

Nieleczone lub nieprawidłowo leczone nadciśnienie często prowadzi do powikłań. Zmiany chorobowe występują w większości narządów i tkanek, mogą wystąpić arytmie i choroba niedokrwienna serca, niewydolność nerek, udar mózgu.

Leczenie nadciśnienia tętniczego polega na obniżeniu wartości ciśnienia krwi poprzez przyjmowanie przepisanych przez lekarza leków oraz zmianę stylu życia. Niezwykle ważne jest wprowadzenie zdrowej diety, w której ogranicza się spożycie soli kuchennej oraz tłustych i mało wartościowych posiłków. Podstawą takiej diety są tłuszcze roślinne, produkty zbożowe z pełnego ziarna, warzywa, owoce, ryby i rośliny strączkowe, przy czym mocno ograniczone jest spożywanie białego pieczywa, makaronów i czerwonego mięsa. W leczeniu nadciśnienia tętniczego konieczny jest regularny wysiłek fizyczny, ruch na świeżym powietrzu. Szczególnie zalecane są codzienne spacery czy jazda na rowerze, nie powinno się natomiast wykonywać szczególnie obciążających organizm ćwiczeń wysiłkowych. Zalecane jest rzucenie palenia oraz ograniczenie spożywania alkoholu.

Zdrowa dieta oraz ruch na świeżym powietrzu są jednocześnie metodą leczenia oraz najlepszym sposobem na zapobieżenie wystąpieniu nadciśnienia tętniczego.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  marskość wątroby
homonim
rachunkowość
kalkulacja podziałowa współczynnikowa
owodnia
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.