? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest mózg?

Pojęcie mózgu i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja mózgu napisana w sposób zrozumiały.

mózg - jest to pojęcie w medycynie oznaczające jedną z części ośrodkowego układu nerwowego. Mózg znajduje się w czaszce i dla bezpieczeństwa otoczony jest oponami mózgowymi - zabezpieczają one przed wszelkimi urazami mechanicznymi, a także stwarzają odpowiednie warunki dla jego rozwoju.

Mózg wchodzi w skład mózgowia, do którego zalicza się między innymi prawa i lewą półkulę mózgu, a także ciało modzelowate, blaszka krańcowa, tak zwane jądra podstawne, a także węchomózgowie.
Kresomózgowiu znajduje się większość najważniejszych ośrodków, które nadzorują i sterują praktycznie większością zarówno fizycznych jak i umysłowych czynności. Poszczególne ośrodki zawiadują nasza świadomością, myślami, uczuciami, a także czynnościami rutynowymi .

To właśnie w mózgu znajduje się największa część neuronów i połączeń nerwowych przebiegających pomiędzy dwoma półkulami. Powierzchnia mózgu jest bardzo mocno pofałdowana i zbudowana zarówno z istoty szarej jak i białej.

Prawie wszystkie połączenia nerwowe i komórki nerwowe w mózgu pojawiają się w okresie noworodkowym i niemowlęcym. W okresie późniejszym połączenia te ulegają powolnemu zanikowi. Dlatego tak ważne jest dostarczanie małemu dziecku różnorodnych bodźców wspomagających prawidłowy rozwój mózgu.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  miednica
krew
kamica fosforanowa
liberalizacja i deregulacja
odpowiedzialność polityczna
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.