? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest mięśnie kończyn?

Pojęcie mięśni kończyn i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja mięśni kończyn napisana w sposób zrozumiały.

mięśnie kończyn - 1. Mięśnie obręczy kończyny dolnej działają na staw biodrowy, np. mięsień pośladkowy – wielki z dużą ilością włókien, jego praca polega prostowaniu kończyny dolnej w stawie biodrowym, jest najsilniejszym prostownikiem w stawie, bardzo ważny dla człowieka, jest mięśniem antygrawitacyjnym – przeciwdziała sile ciężkości, zabezpiecza przed wypadkiem, utrzymuje postawę pionową, jest głównym mięśniem biorącym udział w ruchu, mięsień średni i mały – ich praca to odwodzenie, utrzymanie miednicy uniesionej, z kolei mięsień biodrowo – udowy zgina staw biodrowy, jest antagonistą pośladkowego. Mięśnie średni i mały są synergistami w stosunku do wielkiego. Mięśnie średni i mały zapewniają równowagę ciała podczas stania na jednej nodze, działają naprzemiennie w czasie chodu. Podczas stania na jednej nodze mięśnie pośladkowe średni i mały pociągają miednicę w swoją stronę. Osłabienie tych mięśni powoduje opadanie miednicy po stronie nieobciążonej (chód kaczkowaty).

2. Mięśnie uda dzielą się na trzy grupy: przednia, tylna, przyśrodkowa. Spełniają podstawową rolę w utrzymaniu postawy stojącej i przy chodzie. Są prostownikiem stawu kolanowego. Jego napięcie jest niezbędne do utrzymania pionowej postawy ciała. Mięśnie grupy tylnej są w większości zginaczami podudzia i prostownikami stawu biodrowego. Grupa przyśrodkowa przywodzi w stawie biodrowym

3. Mięśnie podudzia i stopy
Mięsień trójgłowy łydki to jeden z najsilniejszych mięśni antygrawitacyjnych. Mięśnie podudzia i stopy przystosowały się do pracy statycznej podczas utrzymywania postawy stojącej i do pracy dynamicznej w chodzie. Mięsień trójgłowy łydki (tylna grupa) należy do najważniejszych mięśni antygrawitacyjnych podudzia – jest bardzo silnym zginaczem podeszwowym stopy (stanie na palcach, unoszenie pięty) i zgina staw kolanowy. Jego czynność w czasie chodu przejawia się w fazie odbicia stopy od podłoża. Mięśnie grupy przedniej podudzia oraz mięśnie odwracające i nawracające stopę regulują jej położenie względem podłoża.
Mięśnie podeszwowe stopy wzmacniają podłużne i poprzeczne sklepienia stopy. Współdziałają z nimi mięśnie podudzia, głównie mięsień piszczelowy tylny i w pewnej mierze mięsień piszczelowy przedni. Bierne wzmocnienie łuku podłużnego stopy tworzy silne rozcięgno podeszwowe, rozpięte między guzem piętowym, a podstawami palców. W stopie jedynie na mięśnie możemy wpłynąć poprzez ćwiczenia (zabezpieczenie przed obniżeniem podłoża).

4. Mięśnie kończyny górnej (tak jak kości kończyny górnej):
a) mięśnie obręczy kończyny górnej,
b) mięśnie ramienia: biceps – inaczej mięsień dwugłowy ramienia (w stawie łokciowym zgina, a w stawie ramiennym odwodzi), grupa tylna mięśni ramienia: mięsień trójgłowy ramienia – pokrywa kość ramienia od tyłu (prostuje w stawie łokciowym → antagonista bicepsa; bardzo liczna jest grupa przednia mięśnia ramienia.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  pedagogika
ekonomia turystyki
zarządzanie kadrami
pas nadbrzeży
transformator
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.