? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest miażdżyca?

Pojęcie miażdżycy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja miażdżycy napisana w sposób zrozumiały.

miażdżyca - choroba przewlekła. Najczęściej wiąże się ona bezpośrednio z wiekiem- nasila się ona przede wszystkim u osób starszych. Jest niebezpieczna, bowiem zmiany miażdżycowe mogą doprowadzić do śmierci- stają się często przyczyną zawałów, udarów mózgu czy też otępienia starczego.

Miażdżyca występuje w kilku typach. Możemy mieć do czynienia z miażdżycą tętnic, miażdżycą mózgu, miażdżycą naczyń wieńcowych lub też miażdżycą tętnic obwodowych. Wszystkie one wiążą się z tym, że zaburzony zostaje normalny przepływ krwi, w związku z którym spada prawidłowe ukrwienie odpowiednich organów.

Przyczyn miażdżycy może być wiele. Jedne są mniej lub bardziej zależne od człowieka. Jednym z czynników przyśpieszających jej rozwój jest między innymi palenie papierosów. Dym tytoniowy, który dostaje się do naszych płuc, poprzez układ krążenia roznosi się po całym organizmie i upośledza śródbłonek tętnic sprawiając, że spada ich wydajność. Wśród innych powodów sprzyjających rozwojowi miażdżycy wymienić należy nieodpowiedni sposób odżywania się, otyłość, stres czy brak ruchu. Poza tym miażdżyca może stać się następstwem różnorodnych chorób, takich jak na przykład cukrzyca albo nadciśnienie. Co ciekawe, to mężczyźni częściej zapadają na tę chorobę.

W trakcie rozwoju choroby w tętnicach powstaje płytka miażdżycowa, która znacznie zawęża światło tętnic, przez co krew nie może normalnie płynąć. Pojawiają się zakrzepy, zatory oraz zablokowania przepływu krwi, co stanowi realne zagrożenie dla ludzkiego życia. W przypadku tej choroby leczenie polega wyłącznie na obniżaniu ciśnienia oraz krzepliwości krwi. Można ewentualnie próbować usunąć zator chirurgicznie. Stosuje się także angioplastykę, która polega na poszerzeniu tętnicy. Najlepszym sposobem na walkę ze schorzeniem jest profilaktyka. Unikanie papierosów, dobra dieta i dużo ruchu na świeżym powietrzu znacznie mogą obniżyć ryzyko jej wystąpienia.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  GPRS
moc
rachunkowość zarządcza
środowisko
handel
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.