? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest marskość wątroby?

Pojęcie marskości wątroby i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja marskości wątroby napisana w sposób zrozumiały.

marskość wątroby - choroba określana mianem zwłóknienia wątroby. Charakteryzuje się postępującym włóknieniem miąższu wątroby, które niszczy strukturę narządu. Marskość wątroby ma charakter przewlekły. W jej trakcie pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe, tkanka łączna nadmiernie się rozrasta oraz dochodzi do martwicy komórek wątrobowych. Ta nieprawidłowa budowa wątroby sprawia, że zaburzone zostają procesy istotne w funkcjonowaniu tego narządu i całego naszego organizmu.

Pierwsze objawy marskości wątroby mogą być ukryte. Zresztą nie zawsze są charakterystyczne dla tego schorzenia. Wśród objawów pojawiają się: brak apetytu, spadek masy ciała, nietolerancja pokarmów, nietolerancja alkoholu, zaparcia, biegunki, nudności, apatia czy ociężałość. Zmienia się również zabarwienie skóry i twardówek oczu. Chory, mimo utraty wagi i braku apetytu, wygląda jakby przytył. Dzieje się tak w wyniku gromadzenia się płynów w jamie brzusznej. Może dochodzić również do pojawienia się na skórze naczyniaków pajączkowatych, rumienia dłoni oraz krwawienia z błon śluzowych.

Przyczyn marskości wątroby może być naprawdę wiele. Najpopularniejszą z nich jest nadużywanie alkoholu oraz zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu Bi C. Przyczyną może być również jakaś choroba genetyczna, stłuszczenie wątroby czy też różnorodne schorzenia, które powodują zamykanie przewodów wieńcowych.
Uszkodzonej wątroby nie da się naprawić. Jednak jeśli leczenie zostanie podjęte w odpowiednim momencie, to można spodziewać się, że zapobiegnie rozwojowi choroby i zatrzyma jej postęp. Może również pomóc przeciwdziałać wszelkim powikłaniom, które występują w wyniku choroby. Leczenie to przede wszystkim unikanie substancji, które mogą zaszkodzić wątrobie. Zakazuje się całkowicie spożywania alkoholu. Trzeba zatem stosować zdrową dietę, ograniczyć ilość soli, którą spożywamy. Pokarm dla ludzi z tym schorzeniem nie może zawierać dużych ilości białka. Jeśli chodzi o leki, to stosuje się głównie leki przeciwwirusowe. Stosuje się również diuretyki, antybiotyki, środki przeczyszczające oraz środki na nadciśnienie.

Jeśli w porę nie podejmiemy leczenia, to może dojść do bardzo groźnych powikłań. Wśród nich można wyróżnić: wodobrzusze, zespół wątrobowo- nerkowy, rak wątrobowokomórkowy czy zaburzenia krzepnięcia. Na szczęście są sposoby, by temu zapobiegać.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  przestrzeń
rytuał
BHP
zadanie
rolnictwo
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.