? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest krztusiec?

Pojęcie krztuśca i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja krztuśca napisana w sposób zrozumiały.

krztusiec - to inaczej mówiąc koklusz. To choroba zakaźna, która jest charakterystyczna dla wieku dziecięcego. Najczęściej dotyka ona niemowląt oraz dzieci w wieku około czterech lat. Do zarażenia dochodzi przeważnie drogą kropelkową lub na skutek kontaktu z chorą osobą. Objawy pojawiają się już mniej więcej w ciągu tygodnia od zarażenia.

Na początku krztusiec przypomina zwyczajne przeziębienie czy grypę. Przez pierwsze dwa tygodnie infekcji ciężko jest ją zatem dobrze zdiagnozować. Objawy, które się wówczas pojawiają, to przede wszystkim katar, kaszel oraz przekrwienie spojówek. Może pojawiać się niewielka temperatura oraz chrypka. Dziecko w tym okresie robi się dość nerwowe, zmęczone a także pogarsza się jego apetyt. Coraz częściej pojawia się kaszel. Jego nocne ataki nie pozwalają dziecku normalnie spać, a po ataku jest ono wręcz wykończone towarzyszącym wysiłkiem. Jeśli w tym momencie nie nastąpi leczenie, to objawy związane z kaszlem będą się jeszcze bardziej nasilać. Wówczas jeden atak będzie rozpoczynał kolejny. Będą się one kończyć wymiotami. Poza tym dochodzić może do krwawień z nosa oraz pojawić się mogą wybroczyny na oczach. Choroba ta może trwać nawet do ośmiu tygodni.

Jeśli nie podejmiemy leczenia, to dziecku może grozić zapalenie płuc. Poza tym może dochodzić do uszkodzenia centralnego układu nerwowego, co może się skończyć nawet opóźnieniami w rozwoju dziecka. Leczenie odbywa się poprzez podawanie antybiotyków. Niestety wymaga ono często pozostania w szpitalu, a nawet podawania dziecku tlenu.

Jeśli chodzi o profilaktykę, to stosowane są szczepienia przeciwko krztuścowi. Przeprowadza się je wśród niemowląt oraz małych dzieci. Koniecznie podać należy trzy dawki w odstępach kilku miesięcy, a w wieku sześciu lat- dawkę przypominającą.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  WWW
wątroba
transport
promieniowanie
witraż
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.