? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest kości?

Pojęcie kości i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja kości napisana w sposób zrozumiały.

kości - termin mający podwójne znaczenie. Pierwsze - jako kości do gry, drugie - jako element budowy człowieka.

Używane do gry, mają zazwyczaj formę małych, sześciennych kostek. Mogą być wykonane z drewna, plastiku, kamienia lub innych, twardych tworzyw. Cechą wspólną jest posiadanie na każdej ścianie oczek od 1 do 6. Kości używa się przede wszystkim do grania w popularne gry dla dzieci (chińczyk) ale również do gier hazardowych.

Kości - w rozumieniu anatomicznym, to główny budulec ciała człowieka, a nauka zajmująca się ich badaniem nazywa się osteologia. Jest to tak zwana tkanka łączna, która składa się na cały szkielet organizmu. Tworzą ją takie elementy jak: komórki – osteocyty i osteoblasty, włókna kolagenu, białka i minerały – wapno, magnez, fosfor.

Kości pełnią przede wszystkim funkcję podpory organizmu, pośrednio uczestniczą w produkcji krwi (szpik kostny jest odpowiedzialny za ten proces) i są biernym narządem ruchu. Dzielimy je na długie - udowa, krótkie - nadgarstka, płaskie - łopatki, różnokształtne - kręgi i pneumatyczne - czaszki. W zależności od umiejscowienia w ciele człowieka wyróżniamy: kości czaszki, kręgosłupa, klatki piersiowej, kończyny dolnej i górnej.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  ustrój
melioracja
trade marketing
katalog
brodawki weneryczne
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.