 |
Co to jest komunikacja?
Pojêcie komunikacji i dok³adne informacje wyja¶niaj±ce ten termin. Definicja komunikacji napisana w sposób zrozumia³y.
komunikacja -
jest najogólniej rzecz bior±c okre¶lana jako proces wymiany informacji, do której dochodzi pomiêdzy uczestnikami procesu komunikacyjnego, czyli nadawcy komunikatu zawieraj±cego okre¶lone informacje oraz odbiorcy tych¿e informacji. Komunikacja zawiera w sobie pewien przekaz, który przep³ywa od jednej osoby do drugiej, od nadawcy do odbiorcy.
Komunikacja to du¿o wiêcej, ni¿ tylko same s³owa. Naukowcy zbadali ten spoceñ i doszli do wniosku, ¿e sens przekazu odbieramy w 55 % z mowy cia³a, a w 38 % z cech g³osu i tylko w zaledwie w 7 % z tre¶ci wypowiadanych s³ów. Jako przekaz s³ów, komunikacja jest to wymiana informacji miêdzy jej uczestnikami.
No¶nikami danych i przekazywanych informacji mog± byæ s³owa- mówimy wtedy o komunikacji werbalnej, gesty, teksty, obrazy, d¼wiêki czy te¿ sygna³y elektryczne, elektromagnetyczne albo fale radiowe. Najwa¿niejsze w procesie komunikacji jest to, aby wszelkie dane by³y zrozumia³e dla nadawcy i odbiorcy. Do aktu komunikacji mo¿e doj¶æ jedynie wtedy, gdy spe³nione zostan± podstawowe warunki. Zaliczamy do nich przede wszystkim fakt, ¿e informacja zostanie przekazana w jêzyku zrozumia³ym dla obu komunikuj±cych siê stron, czyli nie mo¿emy do Francuza mówiæ po polsku, gdy¿ je¶li nie zna on w³a¶nie tego jêzyka, to przekazywana przez nas informacja, bêdzie dla niego ca³kiem nie zrozumia³a, a tym samym nie przydatna. Kolejnym czynnikiem jest warunek zaistnienia skutecznego no¶nika tej informacji, przekaz musi bezwzglêdnie pozostaæ czysty od zniekszta³ceñ przez czynniki zewnêtrzne, przekaz musi zostaæ odebrany, a informacja w za³o¿eniu bêdzie przeznaczona tylko dla konkretnego, danego odbiorcy.
|
Copyright
© cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrze¿one. |