? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest kamica żółciowa?

Pojęcie kamicy żółciowej i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja kamicy żółciowej napisana w sposób zrozumiały.

kamica żółciowa - jest chorobą, dla której określenia nie używa się zazwyczaj jej nazwy a jedynie stwierdzenia „kamienie w woreczku żółciowym”. Choroba ta jest bardzo pospolita. Jest ona jedną z najczęściej występujących dolegliwości w sferze jamy brzusznej. Polega na tworzeniu się w pęcherzyku żółciowym, albo w drogach żółciowych złogów (kamieni). Zwiększone ryzyko zachorowania dotyczy kobiet, które są otyłe i po czterdziestym roku życia. Oczywiście nie jest to też regułą, gdyż również może się ona przytrafić mężczyznom.

Do klasycznych objawów tej choroby należy kolka żółciowa. W momentach, kiedy kolka nie występuje, mogą pojawić się niezbyt silne bóle brzucha, a nawet całkowity brak innych dolegliwości.

Kolka żółciowa to ból, który pojawia się w okolicach prawego łuku żebrowego nad pępkiem. Zazwyczaj pojawia się w nocy albo rano. Kolka może promieniować, więc możemy ją odczuwać także z tyłu. Podczas kamicy żółciowej mogą pojawić się również nudności, wymioty i wzdęcia. Objawy pojawiają się szczególnie po spożyciu ciężkostrawnych lub tłustych pokarmów. Kolkę może spowodować także nadmierny wysiłek fizyczny, a nawet silny stres.

Po pojawieniu się kolki ból może ustąpić na skutek przesunięcia się kamienia lub zakończenia skurczu zwieracza. Gorsza jest sytuacja, kiedy następuje zaklinowani szyjki pęcherzyka żółciowego albo przewodu pęcherzykowatego. Narastanie żółci powoduje ostre zapalenie. Może to powodować inne poważne powikłania np. ropniaka lub wodniaka pęcherzyka żółciowego czy zapalenie otrzewnej. U niektórych pacjentów może wystąpić także kamica przewodowa.

Rozpoznanie choroby, nie jest trudne, gdyż objawy są bardzo charakterystyczne. Jednak konieczne jest przeprowadzenie badań dodatkowych, aby potwierdzić kamice żółciową. Jednym z takich badań jest ultrasonografia. Wyparła ona już w dużym stopniu diagnostykę radiologiczną.

W sytuacji, kiedy pojawia się kolka żółciowa, do chorego zazwyczaj wzywa się pogotowie. Aby złagodzić skutki kolki podaje się dość silne leki, które mają działanie rozkurczowe i przeciwbólowe. Ważne jest to, że nawet przy bardzo silnym bólu nie należy podawać morfiny, gdyż zamiast uśmierzyć ból może ona spowodować jego nasilenie i a także maskować zapalenie otrzewnej. Lepszym rozwiązaniem na złagodzenie bólu będzie ogrzewanie termoforem albo poduszką elektryczną. Sprawdza się również głodówka ograniczona jedynie do spożywania płynów. Leczenie należy kontynuować także po zakończeniu kolki, aby zapobiec jej nawróceniu. Przez okres od 10 do 14 dni powinny być podawane leki rozkurczowe lub czopki. Warto pamiętać, aby w okresie po skończeniu się kolki stosować lekką dietę i unikać picia alkoholu. Poleca się także stosowanie leków żółciotwórczych i żółciopędnych. Niestety leczenie środkami farmakologicznymi i domowymi sposobami pomaga tylko na pewien czas i takie metody nie usuną kamieni. Tak więc kamice żółciową można skutecznie usunąć tylko dzięki zabiegowi operacyjnemu. Operację można dokonać na każdym etapie choroby. Polega ona na całkowitym wycięciu pęcherzyka żółciowego. Zabieg jest bezpieczny. Coraz częściej zamiast tradycyjnej operacji stosuje się cholecystektmię laparoskopową.

Warto również zdać sobie sprawę, że choroba ta może wywołać również raka, który zazwyczaj rozwija się w obrębie pęcherzyka żółciowego. Dodatkowo wykrycie nowotworu w tym miejscu jest bardzo trudne, gdyż jego objawy są praktycznie identyczne jak w przypadku przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego.

U niektórych chorych po operacji mogą pojawiać się dalsze dolegliwości. Są one spowodowane błędami, które miały miejsce podczas diagnostyki przedoperacyjnej. Ich leczenie zależy od ich rodzaju.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  handel
DNS
otoczenie organizacji
badanie
choroba Krona
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.