? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest hormony?

Pojęcie hormonów i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja hormonów napisana w sposób zrozumiały.

hormony - to związki chemiczne wytwarzane w każdym żywym organizmie i wydzielane przez poszczególne gruczoły dokrewne. Do najważniejszych gruczołów należą: podwzgórze, przysadka mózgowa płatu przedniego i tylnego, szyszynka, gruczoł tarczycowy, przytarczyczny, przedsionki w sercu, wątroba, trzustka, kora i rdzeń nadnerczy, tkanka tłuszczowa, jądra, jajniki, łożysko, grasica.

Głównym zadaniem hormonów jest utrzymanie stałości w organizmie człowieka bez względu na zmieniające się bodźce pochodzące z zewnątrz. Przede wszystkim regulują działania poszczególnych organów, tkanek. Dodatkowo mogą pobudzać komórki lub je hamować. Układ hormonalny człowieka reguluje większość funkcji życiowych. Gruczoły dokrewne są odpowiedzialne za wzrost, gospodarkę wodną organizmu, produkcję insuliny, ciepła, możliwość zajścia w ciążę.

W przypadku, gdy któryś z gruczołów jest upośledzony i nie produkuje odpowiedniej ilości hormonów należy przywrócić zachwianą równowagę. Najczęściej pomaga regularne przyjmowanie tabletek hormonalnych lub innych preparatów mających na celu pobudzenie produkcji. Poziom hormonów mierzy się poprzez badanie laboratoryjne krwi.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  jednostka
arkusz kalkulacyjny
metoda
sukces
płonica
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.