 |
Co to jest hipotermia?
Pojêcie hipotermii i dok³adne informacje wyja¶niaj±ce ten termin. Definicja hipotermii napisana w sposób zrozumia³y.
hipotermia -
inaczej mówi±c padaczka. To choroba, której cech± charakterystyczn± jest wystêpowanie napadów padaczkowych. Taki napad jest wyrazem zaburzeñ czynno¶ci mózgu. W ich trakcie dochodzi w komórkach nerwowych do powstawania gwa³townych i nadmiernych wy³adowañ bioelektrycznych. Takie wy³adowania mog± pojawiaæ siê w wyniku zaburzeñ równowagi pomiêdzy neuroprzeka¼nikami, niedoborem energii oraz innymi czynnikami o charakterze biochemicznym.
Napady padaczkowe mog± byæ ró¿ne. W trakcie du¿ych napadów osoba chora traci przytomno¶æ. Dochodzi do upadku, a zaraz po nim do napiêcia ca³ego cia³a, z charakterystycznym odgiêciem g³owy do ty³u i wyprê¿eniem koñczyn. W tym samym czasie chory przestaje oddychaæ, pojawiaj± siê drgawki ca³ego cia³a, chory mo¿e sobie wówczas przygry¼æ jêzyk oraz bezwiednie oddaæ mocz. Po ustaniu napadu chory powoli zaczyna wracaæ do siebie. Jednak uczucie rozkojarzenia i senno¶ci utrzymuje siê jeszcze przez d³u¿szy czas. Natomiast ma³e napady padaczkowe czasami mog± nie byæ w ogóle zauwa¿one prze chorego. W ich wyniku dochodzi do chwilowej utraty ¶wiadomo¶ci oraz drgawek. Nie dochodzi jednak do upadku i utraty przytomno¶ci.
Epilepsja mo¿e pojawiæ siê w ka¿dym wieku. Mo¿e dotkn±æ zarówno kobiety jak i mê¿czyzn. G³ówn± przyczyn± jej wyst±pienia mog± staæ siê urazy mózgu, które mog³o siê nabyæ ju¿ w trakcie ¿ycia p³odowego. Epilepsja mo¿e siê równie¿ pojawiæ w wyniku zachorowañ na schorzenia o pod³o¿u neurologicznym. Pojawiæ siê zatem mo¿e w przypadku udaru mózgu, choroby naczyniowej, choroby Alzheimera czy te¿ guza mózgu. Epilepsja mo¿e mieæ swoje uwarunkowania genetyczne. Je¶li jedno z rodziców chorowa³o na epilepsjê, to ryzyko zachorowania na tê sam± chorobê przez jego dziecko wynosi 1,5 %.
Padaczka jest schorzeniem, które do¶æ ciê¿ko zdiagnozowaæ, poniewa¿ wystêpuje oko³o siedemdziesi±t jej rodzajów. Ró¿ni± siê one od siebie ró¿nymi czynnikami, nawet napady wygl±daj± inaczej. Pierwsz± czynno¶ci±, która prowadzi do rozpoznania tego schorzenia, jest przeprowadzenie wywiadu z chor± osob± oraz z jej rodzin±. Poza tym nale¿y wykonaæ badanie EEG, tomografiê komputerow± oraz rezonans magnetyczny.
Epilepsjê trzeba leczyæ. Je¶li leczenie zostanie zaniedbane, to padaczka mo¿e groziæ ¶mierci± lub nieodwracalnymi uszkodzeniami mózgu. Najczê¶ciej stosuje siê leczenie farmakologiczne. Leczenie to trwa jednak do¶æ d³ugo, bo czasami nawet do koñca ¿ycia.
|
Copyright
© cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrze¿one. |