? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest hemoroidy?

Pojęcie hemoroidów i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja hemoroidów napisana w sposób zrozumiały.

hemoroidy - (guzki krwawnicze, żylaki odbytu) są to sploty naczyń krwionośnych umiejscowione w błonie śluzowej odbytnicy. Mają one za zadanie uszczelnienie odbytu, kontrolowanie utrzymania gazów i stolca. Są to struktury anatomiczne, o chorobie można mówić dopiero gdy dochodzi do zatrzymania w nich krwi, co powoduje powiększenie guzków, ich przemieszczanie, a często też pękanie.

Bezpośrednią przyczyną choroby hemoroidalnej jest zwiększenie ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych końcowego odcinka jelita grubego. Do powstawania tego typu zaburzeń przyczyniają się: dieta uboga w błonnik (powoduje powstawanie zaparć i problemy z wypróżnianiem się), mała ilość przyjmowanych płynów, alkohol, papierosy (nikotyna powoduje zwężanie naczyń krwionośnych, upośledzając w ten sposób krążenie), siedzący tryb życia i mała ilość ruchu, również uprawianie niektórych sportów zawodowych (jazda konna, biegi długodystansowe, kolarstwo). Na żylaki odbytu cierpi wiele kobiet w ciąży i takich, które rodziły siłami natury.

Najbardziej charakterystycznymi objawami, które mogą sugerować wystąpienie choroby hemoroidalnej są: bolesne krwawienia o różnym nasileniu, uporczywy świąd i pieczenie w okolicy odbytu, uczucie niepełnego wypróżnienia pojawiające się po oddaniu stolca. W początkowej fazie choroba jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ objawia się występującymi rzadko i nieregularnie bezbolesnymi krwawieniami. Pacjenci zgłaszają się do lekarza najczęściej dopiero w kolejnych stadiach choroby, kiedy pojawia się świąd, pieczenie i ból. Diagnostyka tej choroby polega na zebraniu wywiadu, badaniu per rectum (badanie palcem końcowego odcinka odbytnicy), badaniu anoskopowym (oglądanie kanału odbytu przy pomocy wziernika) i kolonoskopowym (oglądanie przy pomocy wziernika całego jelita grubego).

Lekarz proktolog dobiera metodę leczenia choroby hemoroidalnej w zależności od stopnia jej zaawansowania. Leczenie bezoperacyjne, polegające na stosowaniu środków farmakologicznych takich jak maście, czopki, kremy ma za zadanie likwidowanie stanów zapalnych oraz łagodzenie dolegliwości towarzyszących chorobie. W zaawansowanych stadiach choroby stosuje się zabiegi chirurgiczne, które dzięki postępowi medycyny są coraz mniej inwazyjne i powodują mniej powikłań u pacjentów.

Ulgę przynoszą również domowe sposoby, jak długie ciepłe kąpiele, nasiadówki, smarowanie wyciągami roślinnymi. Ważna jest zmiana stylu życia, oprócz stosowania diety bogatej w błonnik i picia dużej ilości płynów, również regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny, unikanie ćwiczeń wymagających długotrwałego siedzenia.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  folder
seed
edukacja
koksartroza
fraszka
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.